İSVEÇLİ YAHUDİLERE KARŞI İRAN’DAN TEHDİT Mİ, VAR?

İsveç Radyosu Ekot’un yayınladığı bir habere göre, İranlı ajanların İsveçli Yahudilerin öldürülmesini planladığından şüpheleniliyor. Ülkenin askeri istihbarat teşkilatına bağlı bir çift gizli ajanın, İsveç'te hedeflenen üç cinayet kurbanının haritasını çıkardığı söyleniyor.

İSVEÇLİ YAHUDİLERE KARŞI İRAN’DAN TEHDİT Mİ, VAR?
İSVEÇLİ YAHUDİLERE KARŞI İRAN’DAN TEHDİT Mİ, VAR? Admin
Bu içerik 308 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ekot'un araştırmasında, İranlı çift Mehdi Ramezani ve Fereshteh Sanaeifarid'in, 2021'in başlarında İran tarafından İsveç'te ölümcül eylemler planlamak üzere görevlendirildiğini ileri sürüyor. Amaçlanan kurbanlar üç İsveçli Yahudiyi işaret ediyor. Bunlardan biri Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Aron Verständig'dir.

Verständig Ekot’a, “Rahatsız ediciydi. Endişelendim” diyor. Ekot’a göre Verständig, “Küçük çocukların ebeveyni olarak çok büyük bir sorumluluğa sahip olduğumuzu hissetiyoruz” değerlendirmesini yapıyor. Ajan çifti, Aron Verständig ve diğer iki İsveç Yahudisi hakkında fotoğraf ve adres bilgisi toplamış olmalıdır, yorumu yapılıyor.

Verständig devamla, “Bu bir suikast planı gibi, başka bir devlet bir İsveç vatandaşının peşine düşüyor, bu yüzden beni de kızdırıyor” diyor.

Ekot'un  programında, çiftin İran'ın askeri istihbarat servisiyle bağlantılı olduğu ve Nisan 2021'de Stockholm bölgesinde tutuklandıkları belirtiliyor. O zamanda şüpheler olayı terör suçu olarak nitelendiriyordu. Güdüler ve hedefler ne Güvenlik Polisinin ne de savcıların yorum yapmak istediği bir konu değildi. İranlı çift olası bir gerekçeyle gözaltına alındı ​​ancak savcı Hans Ihrman suçlamada bulunmak için yeterli delil bulamadı. Bunun yerine çift 2022'de İran'a sınır dışı edildi.

İsveç İsveçli Yahudiler İranlı ajanlar cinayet planı İran EKOT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ