SALWAN MOMIKA SINIR DIŞI EDİLİYOR

İsveç’te Kuran yakma olaylarıyla gündeme gelen Irak vatandaşı Salwan Momika İsveç Göç İdaresi’ne yalan beyandan bulunmaktan dolayı oturma izni iptal edilerek sınır dışı edilme kararı alındı. Göç Mahkemesi, Momika'nın koruma gerekçelerinin farklı versiyonlarını sunduğunu belirtiyor.

SALWAN MOMIKA SINIR DIŞI EDİLİYOR
SALWAN MOMIKA SINIR DIŞI EDİLİYOR Admin
Bu içerik 396 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Göç Mahkemesi kararında, Salwan Momika'nın koruma gerekçeleri hakkında çeşitli bilgiler verdiğini kaydederek, sınır dışı kararının geçerli olduğuna karar verdi. Salwamn Momika’nın kara itirazı reddedildi.

Irak vatandaşı olan Salwan Momika, 2021 yılında İsveç'e göçmen olarak sığınma izni aldı ve o zamandan beri ülkedeki halka açık yerlerde bir dizi Kuran yakma etkinliği düzenlemesiyle tanınıyor. İsveç’te Kuran yakma olayları İslan Dünyası’nda infial yaratmıştı.

Geçen yıl Kasım ayının sonunda Göç Dairesi, koruma gerekçelerine ilişkin çelişkili versiyonlar nedeniyle oturma izninin uzatılmamasına karar verince, Momika İsveç Televizyonu (SVT) habere İsveç'ten ayrılmayı düşünmediğini belirtmişti.

Salwan Momika hâlâ kendisini savunarak, “İsveç'ten ayrılmıyorum. İsveç'te yaşayıp öleceğim. İsveç Göçmen Dairesi ciddi bir hata yaptı” ifadelerini kullandı. Karara itiraz eden Momika, bu kararın arkasında gizli siyasi saiklerin olduğundan şüphelendiğimi söyledi. Karara göre, mevcut geçici oturma izninin süresi 16 Nisan'da doluyor ve dolayısıyla İsveç'te kalma hakkı da sona eriyor. Sınır dışı edilmenin yanı sıra Momika'nın beş yıl süreyle ülkeye geri dönmesi de yasaklandı.

İsveç İsveç Göç İdaresi Göç Mahkemesi Salwan Momika sınır dışı Kuran yakma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ