İSVEÇ BAŞBAKANI DEVLET UÇAĞI İLE ABD’YE BİRLİKTE SEYAHAT ETTİĞİ EŞİNİN UÇAK PARASI UNUTULMUŞ

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmek için Washington’a eşiyle birlikte giden İsveç Başbakanının eşi için ödenmesi gereken yol parasını görevli memurlar kesmeyi unutmuşlar. Bu kesintiler ancak SVT'nin “Görevimiz Araştırmak” adlı programda ele alınmasıyla anlaşılıyor. Ancak hükümet dairesine göre her şey bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Bakanlık Konseyi Üyesi Hans Bäck "Hükümetin Uçağı" programında Başbakan'ın kendilerine doğru bilgiyi verdiğini söylüyor.

İSVEÇ BAŞBAKANI DEVLET UÇAĞI İLE ABD’YE BİRLİKTE SEYAHAT ETTİĞİ EŞİNİN UÇAK PARASI UNUTULMUŞ
İSVEÇ BAŞBAKANI DEVLET UÇAĞI İLE ABD’YE BİRLİKTE SEYAHAT ETTİĞİ EŞİNİN UÇAK PARASI UNUTULMUŞ Admin
Bu içerik 403 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Devlet Televizyonu (SVT)’nun “Görevimiz araştırmak” adlı programında  ele alınan konuyla ilgili detaylar ortaya çıkarıldı. Yetkili Hans Bäck, “Başbakan bize doğru bilgileri verdi. Yanlışlık bizden kaynaklanıyor” diyor.

Başbakan Ulf Kristersson, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmek üzere devlet uçağıyla geçen yılın Temmuz ayının başında Washington'a gitti. Yolculuğunda yanında eşi Birgitta Ed de vardı. Resmi bir görevi olmadığı için yönetmeliğe göre seyahat masraflarını Başbakanlık ücretinden kesilerek karşılayacaktı.

Genel olarak bu durum, tarifeli uçuşla benzer bir yolculuğa karşılık geliyor. Aynı ay içinde Ed'in Finlandiya’nın başkenti Helsinki'de de bir toplantısı vardı ve bu da seyahat masraflarının toplam tutarını yaklaşık 16.000 kronuna denk geliyor. Ancak SVT'nin “Görevimiz araştırmak” programında herhangi bir kesinti yapılmadığını anlaşılıyor.

Ödemeyle ilgili belirsizlikler ancak SVT muhabiri Richard Aschberg'in soru sormaya başlaması ve kesintiyle ilgili belge talep etmesiyle ortaya çıkıyor. İlk aşamada hükümet dairesi, Başbakanlık ücretinden kesinti yapıldığını duyuruyor ancak kısa bir süre sonra geri dönüp bilgiyi geri alıyor.

                              Başbakan Ulf Kristersson eşi Birgitta Ed ile sözü edilen gezide görülüyor

E-postada "Kesinti sistemde mevcut ve yapılacaktır" yazıyor. SVT daha sonra Başbakan'ın eşinin hükümet dairesi tarafından ödenen seyahatleriyle ilgili tüm e-posta alışverişlerini görmeyi talep ediyor; Adalet Bakanı Gunnar Strömmer buna hayır diyor. Buna rağmen görev incelemesi dokümanların bazı kısımlarını bir kaynak aracılığıyla elde ediyor.

E-postada başbakanlık maaşından ne kadar kesinti ve miktar yapılması gerektiği tartışıldığı ve bunların yapıldığı görülüyor. Görünüşe göre bir şey doğru değil. Bakan Hans Bäck, SVT'ye kesinti için tüm hazırlıkların yapıldığını ancak bunun "yetkililer arasındaki yanlış anlaşılma" nedeniyle yapılmadığını söylüyor. SVT daha sonra yanlış anlaşılmanın ancak soru sormaya başladıklarında fark edildiğini belirtiyor ve bu Hans Bäck tarafından da doğrulanıyor.

SVT’nin Ulf Kristersson'un aylık maaşından 16 bin krona yakın paranın kesilmediği konusunda neden haber vermediği sorulduğunda Hans Bäck'ın yanıtı şöyle: ”Sadece girilmemesi anlamına gelen bir hata yaptığımızı söyleyebilirim” diyor.

Ancak basın sözcüsünün gönderdiği e-postada "Başbakan'ın mevcut prosedürleri takip ettiği" ve bugün mevcut olan devlet uçuşu veya saat ücretine ilişkin kuralları değiştirmeye yönelik herhangi bir planın olmadığı belirtiliyor.

İsveç Başbakan Ulf Kristersson ABD seyahat eşi uçak parası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ