İSVEÇ İÇİN TARİHİ YA DA TALİHSİZ BİR GÜN

İsveç, Macaristan devlet başkanının NATO üyeliğini onaylaması üzerine Başbakan Ulf Kristersson ve Dışişleri Bakanı Tobias Billtsröm Amerika’ya uçtular. Bugün İsveç’in tam NATO üyeliği için imzalar atılacak. Ayrıca Macaristan Başbakanı Victor Orban ve Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó da Washington'a uçtu. TV4’ün haberine göre bakanlar akşam saat 5 civarında nihai belgeleri teslim edecek ve İsveç NATO üyesi olacak.

İSVEÇ İÇİN TARİHİ YA DA TALİHSİZ BİR GÜN
İSVEÇ İÇİN TARİHİ YA DA TALİHSİZ BİR GÜN Admin
Bu içerik 309 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Macaristan Devlet Başkanı Tamás Sulyok'un son belgeyi imzalamasının ardından İsveç'in NATO'ya girişi yaklaşıyor. TV4 Nyheterna'nın edindiği bilgiye göre gün içerisinde her şey netleşecek. Mevcut programa göre saat 17'ye kadar hazır olması bekleniyor.

TV4'ün siyasi haber yorumcusu Ann Tiberg, kendi kanalına yaptığı açıklamada, bu bilgilerin çeşitli kaynaklara dayandığını ve şu anda en iyi değerlendirme olduğunu ancak programda değişiklikler olabileceğini söylüyor.

Macaristan Parlamentosu'nun onayının bir kopyası şimdi Washington'a sunulacak. Hazır olduğunda NATO Genel Sekreteri İsveç'i resmi olarak savunma ittifakına davet edebilir. İsveç son resmi belgeleri kabul edip sunduğunda, İsveç derhal savunma ittifakının beşinci maddesi kapsamına giriyor; bu madde, bir NATO ülkesine yapılacak saldırının tüm üye ülkelere yapılmış bir saldırı olarak görülmesi gerektiğini belirtiyor.

Perşembe sabahı erken saatlerde, Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó Facebook'ta Washington'a indiğini yazdı. Dün Macaristan'dan yola çıktığında İsveç'in NATO'ya kabul edilmesine yalnızca saatler kaldığını yazdı.

SVT aynı zamanda Başbakan Ulf Kristersson ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün de Washington'a indiğini bildirdi. TV kanalına göre Macaristan Başbakanı Viktor Orbán da Amerika'nın başkentine indi. Macarca belgeler gönderildikten sonra sürecin geri kalanı hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

SVT, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Ulf Kristersson ile bir toplantı planladığını yazıyor. Ancak İsveç Başbakanının Başkan Joe Biden ile görüşmesine izin verilip verilmeyeceği belli değil.

İsveç NATO Macaristan ABD imza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ