TYRESÖ’DEKİ BASKININ ALTINDAN RADİKAL İSLAMCILAR ÇIKTI

Tyresö'de düzenlenen Polis ve İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) operasyonunda terör suçu ve ağır silah suçuna hazırlık şüphelisi olarak dört kişi tutuklandı. Gözaltına alınan kişiler şiddet yanlısı İslamcı çevreden bir gruba mensup olduğu belirtildi. Säpo basın sözcüsü Fredrik Hultgren -Friberg, “Terör örgütü İslam Devleti (IŞİD-DEAŞ) ile uluslararası bağlantılar görüyoruz” diyor.

TYRESÖ’DEKİ BASKININ ALTINDAN RADİKAL İSLAMCILAR ÇIKTI
TYRESÖ’DEKİ BASKININ ALTINDAN RADİKAL İSLAMCILAR ÇIKTI Admin
Bu içerik 414 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Perşembe günü öğleden sonra bir ihbarı değerlendiren ve daha önce gözetim altında bulundurulan Tyresö’deki radikal İslamcılara ait bir lokal basıldı. Säpo, Stockholm'un güneyindeki Tyresö'de bugün polisle birlikte gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında dört kişiyi tutukladıklarını doğruladı. Kişilerin terör suçları ve ciddi silah suçlarına hazırlıklı olduğundan şüpheleniliyor ve soruşturma şiddet içeren İslamcı ortamla bağlantılı belirtiliyor. Şiddet yanlısı aşırı İslamcı çevre içindeki bir grup bireyle ilgili olduğu ve kısmen ciddi organize suçlarla bağlantıları görülüyor ya da tespit ediliyor.

Säpo basın sözcüsü Fredrik Hultgren-Friberg, terör örgütü İslam Devleti ile uluslararası bağlantıların da olduğunu söylüyor. Friberg, “Ciddi organize suçlarla bağlantı durumu var. Bunu detaylı olarak anlatamam ama şunu söyleyebilirim ki bu bizim soruşturma ve istihbarat çalışmalarımızda gördüğümüz bir şey; bu şiddet yanlısı İslamcı aşırılıkçı grubun ciddi organize suçlarla da bağlantıları var" diyor.

Fredrik Hultgren-Friberg, “Polisle uzun süre yoğun istihbarat ve soruşturma çalışması yürüttük. Ancak bundan daha spesifik olacak durumda değilim” ifadelerini kullanıyor.

Basına yansıyan duruma göre, Säpo, ciddi silah suçu şüphelerinin ne tür silahlarla ilgili olduğu konusunda fazla yorum yapmak istemiyor. Ayrıca grubun planladığından şüphelenilen terör suçunun türü hakkında da yorum yapmak istemiyorlar. Friberg, “Ancak bu davada yürüttüğümüz istihbarat çalışmasına dayanarak, bu planlanan suçu durdurmak ve olası bir tehdidi ortadan kaldırmak için harekete geçmemiz gerektiğine karar verdik” diyor.

Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, TT'ye yazdığı bir yorumda, "Bu, İsveç'e karşı yüksek bir terör tehdidine sahip olduğumuzu ve Güvenlik Polisinin bu tür ciddi suçları önlemek ve önlemek için yoğun ve sürekli çalıştığını doğrulamaktadır" değerlendirmesini yapıyor.

Stockholm Tyresö Radikal İslam Säpo polis IŞİD DEAŞ terör organize suç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ