TYRESÖ’DE TERÖR HAZIRLIĞINDA OLAN IŞİD’LİLER YAKALANDI

Perşembe günü İsveç İstihbarat Teşkilatı ve polis birlikte Tyresö'ye baskın düzenledi ve dört kişiyi tutukladı. Tutuklanan kişilerin terör ve şiddet içeren İslamcı ortamla bağlantılı olduğu açıklandı. İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo)'nun operasyon şefi Fredrik Hallström, İsveç Televizyonu (SVT)'ye, Somali'deki IŞİD ile bağlantılar olduğunu tespit edebildiklerini söylüyor.

TYRESÖ’DE TERÖR HAZIRLIĞINDA OLAN IŞİD’LİLER YAKALANDI
TYRESÖ’DE TERÖR HAZIRLIĞINDA OLAN IŞİD’LİLER YAKALANDI Admin
Bu içerik 325 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Perşembe öğleden sonra Säpo ve polis, Stockholm'un güneyinde bulunan semti Tyresö'de birçok adrese baskın düzenledi. Dört kişi terör suçlarına ve ciddi silah suçlarına hazırlık şüphesiyle tutuklandı. Säpo basın sözcüsü Fredrik Hultgren-Friberg, “Kısmen ciddi organize suçlarla bağlantılar görüyoruz” diyor.

Säpo basın sözcüsü Fredrik Hultgren-Friberg dün Expressen'e yaptığı açıklamada, terör örgütü İslam Devleti ile uluslararası bağlantıların da olduğunu söyledi. Şimdi Säpo, tutuklanan kişilerin Somali'deki IŞİD ile bağlantıları olduğunu doğruluyor.

Güvenlik Polisi operasyon şefi Fredrik Hallström SVT habere, "Daha fazla kişinin gözaltına alınabileceğini göz ardı etmiyorum" diyor.

                            Lokalden kucağında otomatik silahlar bularak çıkan bir polis memuru

Aftonbladet, Säpo, suçun tamamlanmaya ne kadar yaklaştığı veya hedefin ne olabileceği konusunda yorum yapmak istemedi. Karin Lutz, “Yaptığımız istihbarat çalışmalarına dayanarak, planlanmış bir suçu durdurmak ve olası bir tehdidi savuşturmak için harekete geçmemiz gerekiyordu. Bir şeyin olmasını bekleyemeyiz, hayatlarımızı riske atamayız” diyor.

Perşembe günü baskınların yapıldığı yerlerden biri de Tyresö'deki İslam derneğiydi. Dernek daha önce yarım milyon krona yakın devlet yardımı almıştı. Ancak Säpo operasyonundan sonra İsveç Müslüman Derneği üyelikleri donduruldu.

İsveç, İslamcı kişi ve örgütler için büyük bir özgürlük alanı oluşturuyor. Ülkenin her tarafına açılan cami ve benzeri yerlerde İslamcı örgütler yandaş kazanmaya çalışıyor. İsveç, 400’den fazla kadın ve erkek olmak üzere Suriye’ye giden ve IŞİD saflarına katılarak savaşanlardan ders çıkarmamışa benziyor. Türkiye’deki tarikatların uzantıları İsveç’te de açıktan çalışmalar yapıyor.

Stockholm Tyresö İslamcı Örgüt IŞİD DEAŞ Somali İslan Dernekleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ