İSVEÇ’TE ENFLASYON ŞUBAT AYINDA 4,5 OLDU

Devlet İstatistik Kurumu’nun şubat ayına ilişkin bugün saat saatlerinde açıkladığı enflasyon rakamı 4,5 oldu. Bu durum 0,7 gibi bir düşüş yaşandığını gösteriyor. İsveç halkını sevindiren bir diğer haber ise Şubat ayında gıda fiyatlarının temelde istikrarlı seyretmesiydi.

İSVEÇ’TE ENFLASYON ŞUBAT AYINDA 4,5 OLDU
İSVEÇ’TE ENFLASYON ŞUBAT AYINDA 4,5 OLDU Admin
Bu içerik 279 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Devlet İstatistik Kurumu bugünkü basın açıklamasında, İsveç'te enflasyon doğru yönde seyrettiğini açıklıyor. Kurum, şubat ayı rakamları açıklandığında beklenenden daha iyi durumda olduğu kabul ediliyor. Piyasa ve büyük bankalar Şubat ayı enflasyonunun TÜFE cinsinden yüzde 4,7'ye düşeceğine inanıyordu. Ocak ayındaki yüzde 5,4 rakamına göre 0,7 puan düşüş yaşandı.

Ancak gerçeklik beklentileri aştı ve TÜFE'ye göre Şubat ayı enflasyon oranı yüzde 4,5 oldu. Ica Banken ekonomisti Magnus Hjelmér, ”Beklentilerin altında geliyoruz ve bunun İsveç ekonomisi için bir güç mesajı olduğunu düşünüyorum” diyor.

İsveç Merkez Bankası’nın esas olarak kullandığı ölçüm olan Tüketici Fiyat İndeksi Sabit Faiz (KPIF) cinsinden de ölçülen sonuç, yüzde 2,5 ile beklenenden daha iyi oldu. Beklentiler İsveç Merkez Bankası açısından yüzde 2,9, büyük bankalar açısından ise yüzde 2,7 idi.

Devlet İstatistik Kurumu fiyat istatistikçisi Caroline Neander, bugünkü basın açıklamasında, düşük elektrik fiyatlarının Şubat ayında konut maliyetlerinin düşmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

İsveç İstatistikleri bugünkü rakamı etkileyen birkaç parametreye dikkat çekiyor:

  • Hanehalkı konut kredilerinde artan faiz maliyetleri TÜFE'ye göre enflasyona yüzde 2,2 puan katkı sağladı.
  • Düşük elektrik fiyatları konut maliyetlerinin düşmesine katkıda bulundu.
  • Akaryakıt fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 düştü.
  • Enerji hariç TÜFE'ye göre enflasyon oranı Ocak'taki yüzde 4,4'ten Şubat'ta yüzde 3,5'e gerileyerek Mart 2022'den bu yana en düşük rakam olarak ortaya çıktı.
İsveç Enflasyon Şubat ayı Düştü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ