18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 109.YILI KUTLANDI

Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalışan İngiliz ve Fransız donanmasına karşı verilen büyük mücadele ve kazanılan “Deniz Zaferi’nin 109.Yılı “ ve “Şehitlerimizi Anma Günü” için Türkiye Stockholm Büyükelçiliği’nde bir tören düzenlendi.

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 109.YILI KUTLANDI
18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ’NİN 109.YILI KUTLANDI Admin
Bu içerik 302 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 109. Yılı Stockholm Büyükelçiliğimizde düzenlenen bir törenle kutlandı. Çanakkale savaşlarında şehit düşen askerlerimiz anıldı.

Tören saygı duruşu ve ulusal marşımızın okunmasından sonra Büyükelçi sayın Yönet Can Tezel’in konuşmasıyla devam etti. Büyükelçi, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109.yılını kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Yenilmez olarak kabul edilen Britanya (İngiltere), Fransa’yı burada bizim Seyit onbaşıyla, Nusret mayın gemisi komutanı yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’le, yine mayınların döşenmesi emrini veren Çobanlı albay ve o günkü Harbiye Nazırı Enver Paşa.

Düşman güçlerinin Çanakkale’yi denizden geçemeyeceğini anlayıp, kara yönelmesi, karada Sedülbahır, Arıburunu ve Anafartalar’da verilen çetin mücadeleler ve de orada bir Anafartalar kahramanının doğuşu. Bu doğuşla birlikte tecrübelerini, bilgi birikimini ‘Milli Mücadele’ye taşıyan ve tüm dünyaya bağımsız bir Türk milletini gerçeklerini gösteren Mustafa Kemal. Hepsine minnet borçluyuz. Bugün, özgür ve bağımsızca konforlu koltuklarımızda oturabiliyorsak, bu onların sayesindedir. Tekrar aziz şehitlerimizin ruhu şâd olsun...”

Askeri Ateşemiz ve törene katılan konuklarda görüş ve düşüncelerini kısaca dile getirdiler.

İngiliz ve Fransız donanmasına ait savaş gemileri rahatlıkla ve bir engelle karşılaşmadan Çanakkale önlerine geldiler. Sandılar ki, boğazı sorunsuz ve tehlikesiz bir biçimde geçerek İstanbul’a girecekler ve Osmanlı’yı daha savaşın başında bertaraf ederek, safdışı bırakacaklar. Atalarımız ne demiş; “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer” . Bizde bu misafir adlı azılı düşman gemilerine top ve  mayınlarımızla güzel bir misafirperverlik örneği verdik. Kıçlara baka baka geri döndüler. Bu seferde “deniz olmadı, karadan girelim” hevesine kapıldılar ki, karşılarında bir avuç savaşmayı değil, ölmeyi göze almış Türk askeri ve onun ödün vermez, korkusuz eşsiz kumandanı Mustafa Kemal’in yıkılmaz bedenine çarptılar. Kös kös ters yüz geri döndüler.

Bu nedenle, bugün de diyoruz ki, “Çanakkale Geçilmez, Mustafa Kemal Geçilmez

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yılı ve Şehitler Günü Kutlu Olsun...

İsveç Stockholm Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Şehitleri anma Günü Tören
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ