ALMANYA’DA İSVEÇ’TE TERÖR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYEN İKİ IŞİD MİLİTANI YAKALANDI

Almanya'da İsveç'te terör saldırısı planladıkları şüphesiyle iki IŞİD'li yakalanarak tutuklandı. Saldırının hedefinin, polislerin ve sivillerin ateşli silahlarla saldırıya uğrayacağı İsveç Meclisi olduğu söyleniyor. Başbakan Ulf Kristersson, bunun çok ciddi bir bilgi olduğunu söylüyor.

ALMANYA’DA İSVEÇ’TE TERÖR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYEN İKİ IŞİD MİLİTANI YAKALANDI
ALMANYA’DA İSVEÇ’TE TERÖR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYEN İKİ IŞİD MİLİTANI YAKALANDI Admin
Bu içerik 330 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alman basınından Der Spiegel'in yazdığına göre, sırasıyla 30 ve 23 yaşlarındaki Afgan vatandaşları Alman Gera polis ekibi tarafından Salı sabahı tutuklandı. Almanya'daki Federal Savcılık, bir basın açıklamasında, diğer şeylerin yanı sıra, İsveç Meclisi dışında polis memurlarına ve sivillere yönelik ateşli silahlarla bir saldırı planladıklarından şüphelenildiğini yazıyor. Saldırının İsveç'teki Kuran yakma olaylarına misilleme olması planlanıyordu.

Saldırının planlanmasının, terör örgütü IŞİD'in Afgan kolu olarak tanımlanan IŞİD Horasan'ın (IŞİD-K) destekçileri adına ve onlarla yakın iletişimde bulunularak gerçekleştirileceği belirtiliyor.Teröristlerden en az birinin IŞİD-K üyesi olması ve her ikisine de şubenin finansmanında yardımcı olması gerekiyor.

Teröristlerin bu görevi 2023 yazında almış olmaları ve ardından saldırı için "somut hazırlıklar" yapmış olmaları gerekiyor. Diğer şeylerin yanı sıra, internette İsveç Meclis binasını araştırdıkları ve birkaç kez silah almaya çalıştıkları ancak başarılı olamadıkları söyleniyor.

Teröristler Salı günü Karlsruhe'ye nakledilecek ve burada tutuklu yargıç huzuruna çıkarılacaklar. Bu kişilere karşı tutuklama duruşmaları salı öğleden sonra ve çarşamba sabahı yapılacak.

Salı günü Sundsvall'ı ziyaret eden Başbakan Ulf Kristersson, SVT haberler Västernorrland'a verdiği röportajda verilerle ilgili şu yorumu yapıyor: “Almanya'dan gelen çok ciddi bir bilgi. İsveç Güvenlik Polisinin (SÄPO), olup biteni detaylı bir şekilde incelemek için Alman meslektaşlarıyla artık çok yakın temas halinde olduğunu biliyorum” diyor.

Daha öncede Almanya’nın Hamburg kentinde İsveç’te bir kiliseyi bombalamak için hazırlıklar yapan iki kardeş yakalanarak tutuklanmıi ve ceza almışlardı.

Almanya IŞİD terör eylem İsveç tutuklama Afganistan Horasan-K İslam Devleti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ