İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA MUSTAFA SÖNMEZ YENİDEN SEÇİLDİ

2003 Mart ayı başında kurulan İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği o günden bu yana Atatürk’ün izinde çalışmalarını sürdürüyor. Pandemi nedeniyle yapılamayan kongrelerin ardında 23 Mart Cumartesi günü 17’nci kongresini yaptı. Dernek Başkanlığına yeniden Mustafa Sönmez oybirliği ile seçildi.

İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA MUSTAFA SÖNMEZ YENİDEN SEÇİLDİ
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA MUSTAFA SÖNMEZ YENİDEN SEÇİLDİ Admin
Bu içerik 761 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ADD’nin 17’nci kongresi 23 Mart günü yapıldı. 21 yıldır başkanlığını yürüten Mustafa Sönmez yeniden başkan seçildi. İsveç ADD bu 21 yıl içerisinde gerçekleştirdiği konferanslar, kutlamalar, çeşitli etkinlikler ve İsveç’teki büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e yazılan yazılara karşı, ayrıca Süryani/Asuri ve Keldani derneklerinin Stockholm’un Södertälje ve Botkyrka bölgelerinde ve Norrköping kentinde dikmek istedikleri sözde soykırım anıtlarının mahkeme kararıyla önüne geçti. İsveç Meclisi’nde 1 oy farkla kabul edilen sözde Ermeni soykırıma karşı da yoğun mücadele verdi.

                                       Divan Kurulu, Macide Akay (Sek.), Mehmet Öget (Bşk.)

İsveç ADD’nin 23 Mart günü yapılan kongresinde Divan Başkanlığına Mehmet Öget ve sekreterliği Macide Akay seçildiler. Gündemin onaylanmasından sonra kongreye saygı duruşu ve Ulusal Marşımızın okunmasıyla başlandı. Kongreye gelen iletiler okundu. Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) Başkanı Jale Özer Swailes’nin iletisi okundu. Jale Özer Swailes ilk iki paragrafında: “Değerli İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Kurul Yönetimine:
Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) nun kuruluşunda büyük rolü olan derneğinize, 23 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Genel Kurul’da başarılar diliyoruz.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, 2016 yılında ilk kuruluş toplantısı yapılan ADDP için çok önemli ve çok değerli bir dernektir. ADDP’nin kuruluşundan bu yana ADDP yönetim kurulunda bulunan ve halen ADDP de 2. Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sayın Mustafa Sönmez; bilgisi, donanımı ile YK ekibimizin başarılı çalışmalar ortaya çıkarmasına büyük katkı sunmaktadır.” diye yazıyor. İsveç ADD adına kendisine teşekkür ediyoruz.

Kongrenin açılış konuşmasında Mustafa Sönmez; Türkiye’deki gelişmeler üzerinde durarak, ülkenin her yönüyle bir olumsuzluklar yumağının içine sürüklendiği belirtti. Eğitim alanında ortaya konan programlar, imamların okullarda derse girmesi, eğitimin kalitesinin oldukça düşürülmesi ve ayrıca ülkedeki üniversitelerin büyük bir çoğunluğunun sıradanlaştırılması konuları üzerinde durdu. Ayrıca, Türkiye’deki 200’den fazla üniversite olmasına karşın 3 ya da 4 tanesinin dünya üniversiteleri arasında alt sıralarda yer bulduğuna değindi.

Sönmez; ”Büyük Önder eşsiz devlet insanı Mustafa Kemal Atatürk,’Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir’ ayrıca eğitim ordusu olan öğretmenlerden, ’Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ insanlar yetiştirmelerini isteyerek, çağdaş eğitimin önemine büyük vurgu yapmıştı. Sağlığında başka işlerin yanında eğitime de çok büyük önem verdi. Ülkenin eğitim yoluyla kalkınacağını gösterdi” dedi.

Çalışma, ekonomik ve denetleme raporlarının okunmasından ve üzerinde konuşulmasından sonra yönetim kurulu oybirliği ile aklandı.

İsveç ADD’nin tüzüğünde değişlik önergesi kabul edilerek Yönetim Kurulu 6 kişiden dörde ve yedek üyelerde 3’ten ikiye düşürülerek kabul edildi.

   YK, Seide Shamilova, Arzie Demiroğlu, Gülay Yaraman, Mustafa Sönmez, Macide Akay, Ali Mansouri Bonab

Buna göre; Başkanlığa Mustafa Sönmez ve yönetime Macide Akay, Gülay Yaraman, Ali Mansouri Bonab, Arzie Demiroğlu ve yedek üyeliklere ise, Seide Shamilova, Vera Namrueva seçildiler.

Denetleme Kurulu’na Mehmet Öget ve Ali Merdan Taner seçildiler.

Kongre, dilek ve temenniler üzerine konuşmalardan sonra son buldu.

İsveç ADD ve Demokrasi İçin Kadın Federasyonu'nun etkinliği olarak 20 Nisan 2024 tarihinde ABF binasındaki bir salonda gösterilecek Mustafa Kemal’in İzinde Balkanlar Belgesel Filmi ve Doç. Dr.Neval Konuk Halaçoğlu, ”Rumeli’de Bıraktığımız Mimari Miras” üzerine bir konferans verecektir.

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği İsveç ADD Kongre 2024 İsveç ADD Genel Kurul 2024
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ