İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ

İsveç Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 4'te sabit bıraktı. Fakat daha düşük faiz oranları ufukta görünüyor. İsveç Merkez Bankası önümüzdeki yıl için faiz oranlarında üç kat azalma bekliyor; bunlardan ilki yazın başlarında gerçekleşebilir. İsveç İşpiyasası baş ekonomisti Sven-Olov Daunfeldt, bunun şirketler ve hane halkı için önemli bir sinyal olduğunu söylüyor.

İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ
İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANINI DEĞİŞTİRMEDİ Admin
Bu içerik 409 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Merkez Bankası bugün yayınladığı basın bülteniyle faiz oranını değiştirmediğini açıkladı. İsveç Merkez Bankası en son faiz oranını Şubat 2016'da düşürmüştü. Uzmanlara göre, 8 yıldan biraz fazla bir süre sonra, bu indirimin yakında yeniden gelmesi olanaklı olabilir.

Banka bugün politika faizini değiştirmeden yüzde 4'te bıraktı; ancak her şey, enflasyonun yeniden yükselişe geçmemesi koşuluyla Mayıs veya Haziran aylarında faiz oranının düşürüleceğine işaret ediyor. Ayrıca Merkez Bankası, kendi faiz oranında da 2025'in ilk çeyreğine kadar toplam üç indirim öngörüyor.

İsveç İşpiyasası baş ekonomisti Sven-Olov Daunfeldt, “Ekonomi psikolojinin büyük bir bölümüdür. Dolayısıyla bunun İsveç ekonomisinin ilerlemesi üzerinde iyi bir etkisi olabilir. bunun, bu durgunluğun sert iniş yerine yumuşak iniş olacağı yönündeki genel tabloya katkıda bulunduğunu söyleyebilirim” diyor

İsveç Merkez Bankası ayrıca bülteninde enflasyon tahminini de gayet düzgün bir şekilde yazıyor. TÜFE olarak ölçülen bu rakamın bu yıl ortalama yüzde 3,5, 2025'te ise yüzde 1,5 olacağı tahmin ediliyor.

Geçen yılki yüzde 8,5 ile kıyaslanabilir. Önceki enflasyon tahmininin yaklaşık 1 puan altında. Ama bu sabit değil. Aynı zamanda Merkez Bankası, zayıflayan kron, sorunlu küresel durum nedeniyle arz kesintileri ya da şirketlerin fiyatlama davranışlarının normalleşmemesi gibi enflasyonun yeniden başlamasına yol açabilecek çeşitli risklerin de altını çiziyor.

FAİZ ORANI İÇİN TAHMİN

Çeyrek 2024: yüzde 4

2024 2. Çeyreği: yüzde 3,93

3. Çeyrek 2024 yüzde 3,7

1. Çeyrek 2025 yüzde 3,2 

1. Çeyrek 2026 yüzde 2,76 

1. Çeyrek 2027 yüzde 2,58

Kaynak: İsveç Merkez Bankası

İsveç Merkez Bankası Faiz değiştirmedi sabit Faiz politikası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ