MEMLEKET HAVALARI 2 KONSERİ ÇOK BAŞARILI GEÇTİ

İsveç Türk Müzik ve Tiyatro Derneği’nin bahar dönemi hazırladığı Memleket Havaları 2 konseri çok başarılı bir biçimde gerçekleşti. Dinleyiciler salondan ayrılırken memnuniyetleri yüzlerindeki gülümsemeden anlaşılıyordu.

MEMLEKET HAVALARI 2 KONSERİ ÇOK BAŞARILI GEÇTİ
MEMLEKET HAVALARI 2 KONSERİ ÇOK BAŞARILI GEÇTİ Admin
Bu içerik 351 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Türk Müzik ve Tiyatro Derneği 2024 bahar dönemi Memleket Havaları 2 konseri  Tumba Sahnesi’de başarıyla icra edildi. Tumba Sahnesi alkış sesleriyle dakikalarca yankılandı. Üç saate yakın süren konser dört aylık sıkı bir çalışmanın ardından amacına ulaşmış oldu. Konserin koro şefliğini aynı zamanda koroyu konsere hazırlayan Nazım Onay yaptı.

                                          Konserin modetörlüğünü yapan Alçın Mutlu Hafif

                                         Koronun çalıştırıcısı ve yönetmeni Nazım Onay      

Konserin moderatörlüğünü yapan Alçın Mutlu Hafif sahneye bugün anneler günü olması nedeniyle annelere adadığı bir şiirle çıktı. Dinleyicilere hoş geldiniz sözleriye selamladıktan sonra konser hakkında kısa bir bilgi verdi. Dernek Başkanı Güler Alıcı Güner de dinleyicileri selamlayarak teşekkür etti. Dernek çalışmalarını hakkında kısaca bilgi verdi.

Konser “Şafak Türküsü”yle başlayarak adım adım Anadolu, Azerbaycan, Kırım’ı türküleriyle dolaşarak dinleyicileri coşturdu. Konsere konuk sanatçılar ve genç müziyenler de katkı koydu. Ayrıca Süryanice ve Kürtçe de birer türkü ile İsveçli halk ozanı Bengt Hansson’un İsveççe okuduğu Türkü de  bol alkış aldı. Karolinska Enstitüsü’nde tıp okuyan Türk ve İsveçli gençlerin kurduğu müzik grubu "Arymatica"da konsere renk kattı. Türkçe bilmeyen iki İsveçli genç kızın Türkçe çalıp söyledikleri türkü müziğin evreselliğini ortaya koyan bir yapı taşı oldu.

Konserle ilgili olarak yorumlarını aldığımız kişiler, konserin verdiği memnuniyeti dile getirdiler. Umut Sağlık ve Eğitim Vakfı Başkanı Mehmet Erkan Giray: “Umut Vakfı olarak Tğyatro Derneği’nin kurucu üyesiyiz. Tiyatro Derneğ ile Müzik Derneği birleşerek güzel bir birliktelik ortaya koydu. Her yıl konserlere geliyorum. Her yıl bir önceki yıla göre gelişme olduğunu gözlemliyorum. Konserde dilden ortaya konan bir zenginlik var. Bütün ülkemizin insanlarını ve kültürümüzü kapsayacak nitelikte bir çeşitlilik var. Çok güzel bir çalışmanın ortaya çıkardığı bir emek güzelliği var. Bu kadar grubu, bu kadar kişiyi biraraya toplayarak böyle bir konseri verebilmek, böyle bir ortamı yaşatabilmek gerçekten çok büyük bir başarıdır. Nazım Hocaya ve diğer arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum.” Değerlendirmesinde bulundu.

                                                          Genç kızlar Diçle Çiftçi ve Melisa Doğruel

                                                              İsveçli kızlar Türkçe türkü söylüyor

Sayın Büyükelçi Yönet Can Tezel: “Hocamız Nazım Bey’in yönetiminde Memeleket Havaları 2 konseri çok güzel ve ruhumuza çok iyi geldi. Türkçenin dışında Süryanice, Kürtçe, İsveççe türküler söylendi. Bu da ülkemizin kültürel zenginliğini ortaya koydu. Tabii ki türkülerimiz aynı zamanda duygusal ve gurbette de bir ayrı oluyor. Biz çok memnun olduk. Bu tür etkinlikler burada yaşayan İsveçli Türkler tarafından daha sıklıkla yapılabise çok iyi olur” dedi.

                                   İsveçli Halk ozanı Bengt Hansson Türkçe türküyü İsveççe söylüyor.

Konsere konuk olarak katılan Frankfurt Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Başkanı Sultan Can Atıcı: “Çol güzel bir konser oldu. Konseri Nazım Hocanın vasıtasıyla öğrendim ve Nazım’a buraya gelmekle sürpriz yapmak istedim. Böyle bir etkinlikte bulunmak çok hoşuma gitti. Bir çok dili bir araya getirip ve gönüllü insanları bulmak kolay değil. Bu yüzden Nazım’ı tebrik etmek lazım. Koroyu destekleyen sizler, katılımcılar hepsi güzel, çok mutlu oldum. Bu tür etkinliklerin devam etmesini dilerim. Uzakta da olsam, gönlüm burada sizlerle olacak. Fakat, insanlarımız kültürel etkinlikleri ciddiye alması ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasına konusunda ellerinden geleni yapmaları gerekiyor. Bu nedenle salonda  daha fazla katılımcı olabilirdi. Bu durumu da halkımızın bireyselliğinin bir ürününü olarak görüyorum” yorumunu yaptı.

                                        Konserin kapanış şarkısı 'Memleketim' söyleyen Filiz Karadağ

Konser “Erik Dalı”, “Konyalım” türküleriyle son bulurken salondan yükselen bir tane daha sesleri ve alkış tufanı üzerine “Memleketim” şarkısıyla son buldu.

İsveç Postası olarak İsveç Türk Müzik ve Tiyatro Derneği’ne bu anlamlı ve güzel konserleri için teşekkür ediyoruz.

İsveç İsveç Türk Müzik ve Tiyatro Derneği Konser Tumba Sahnesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ