İSVEÇ HALKI HAFTADA DÖRT GÜN ÇALIŞMAK İSTİYOR

İsveç’te, çalışma saatlerinin kısaltılması konusu siyasi gündemin üst sıralarında yer alıyor. Bu konu geçen yıllarda da İsveç gündemininde önemli bir yer tutumuştu. Aftonbladet/Demoskop tarafından yapılan yeni bir kamuoyu araştırmasına göre, soldaki partilerin çoğu kendi önerileriyle öne çıkıyor ve seçmenler arasında çalışma saatlerinin kısaltılmasına yönünde güçlü bir destek olduğunu ortaya koyuyor.

İSVEÇ HALKI HAFTADA DÖRT GÜN ÇALIŞMAK İSTİYOR
İSVEÇ HALKI HAFTADA DÖRT GÜN ÇALIŞMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 115 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çalışma saatlerinin kısaltılması, seçmenlerin güçlü desteğiyle siyasette popüler bir konu haline geldi. Aftonbladet/Demoskop anketine katılanların %58'i çalışma saatlerinin kısaltılmasını destekliyor. Sol partilerin güçlü desteğine rağmen İsveç Sendikalar Konfederasyonu (LO), konunun siyasiler tarafından değil, taraflarca müzakere edilmesini istiyor. Partilerin çalışma saatlerini ne kadar kısaltmak istedikleri henüz tam olarak belli değil. Konunun gündemin üst sıralarında yer alması durumunda bunun seçmen akışını etkilemesi bekleniyor.

Çalışma saatlerinin kısaltılması siyasette sıcak bir hava estirdi. Soldaki partilerin birçoğu kısaltılmış çalışma saatlerinin arkasında destek sunarken özellikle İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi kendi önerisini geliştireceğini açıkça ortaya koydu. Bu çalışma Sosyal Demokratların top ismi Annika Strandhäll tarafından yönetiliyor. Ancak LO politikacıların konuyla ilgili yasa çıkarmaktan uzak durmalarını istiyor. Yeni LO başkanı Johan Lindholm, tarafların konu üzerinde müzakere etmesini istediğini açıkça belirtti.

Bu konuya ilişkin soldaki partilerin LO'ya uyup uymayacağıdır. Sosyal Demokrat ve Sol Partinin kendi seçmenleri arasında çalışma saatlerinin azaltılmasına güçlü bir destek var. Aftonbladet/Demoskop tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, ankete katılanların yüzde 58'i gibi büyük bir oran çalışma saatlerinin kısaltılmasından yana olduklarını söyledi. Yüzde 25 karşı, yüzde 17 ise şüpheli.

Çalışma saatlerinin kısaltılmasından yana olanlar çoğunlukla kadınlar; Yüzde 68'i olumlu olduğunu söylüyor. Erkeklerde ise bu oran yüzde 49'dur. Çalışma saatlerinin kısaltılması konusu, sol seçmenler arasında pek de beklenmedik bir şekilde olmasa da en güçlü desteği görüyor. S seçmenlerinin yüzde 82'si çalışma saatlerinin bir şekilde kısaltılmasından yanayken, Sol Parti'de bu oran yüzde 96.

Demoskop'un CEO'su Karin Nelsson, konunun son derece politik olduğunu ve soldaki partilerin bundan sonra da konuya sadık kalacağını söylüyor. Nelsson, “Seçmenlerini tanıdıkları ve konunun sempatizanları için önemli olduğunu bildikleri için bunu zorlayacaklar” değerlendirmesini yapıyor.

Ilımlı Muhafazakar partinin seçmenleri daha şüpheci. Ankete katılan partinin seçmenlerinin yüzde 47'si çalışma saatlerinin kısaltılmasına karşı, yüzde 28'i olumlu, yüzde 25'i ise şüpheli.

S, V, MP ve C'den oluşan sol blokta yüzde 81'i çalışma saatlerinin kısaltılmasından yana olduğunu söylüyor. M, KD, L ve SD'den oluşan sağ blokta yüzde 35 lehte olduğunu söylüyor. Yüzde 44 karşı çıkıyor.

Karin Nelsson, bu fikri savunanların sağlıktan, hastalık izninin azaltılmasından, iş ve eğlence arasında daha iyi bir dengeden söz ettiğini söylüyor. Nelsson, “Karşı çıkanlar toplum ve şirketler açısından mali sonuçları, beceri eksikliği, refahı nasıl etkilediği ve nasıl finanse edilmesi gerektiği gibi konulardan bahsediyor. Karşı argümanların sağda bulunabilecek argümanlar olduğunu hayal edebilirsiniz. İsveç Demokratları (SD) seçmenlerinin yüzde 42'si çalışma saatlerinin kısaltılması taraftarıyken, yüzde 39 karşı çıkıyor. Sorun seçmenleri harekete geçirebilir” diyor.

İsveç Demoskop anket Çalışma saatleri kısatılması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ