GÜNAYDIN İSVEÇ! SEÇİM SANDIĞINDAN IRKÇILAR ÇIKTI

İsveç’te dün yapılan genel ve yerel seçimlerden kaos çıktı. Seçimin galibi İsveç Demokratları olarak bilinen ırkçı parti oldu. Irkçılar oylarını yüzde yüz artırarak İsveç Meclisi’nde 49 sandalyeye sahip oldular. Seçimden geçen döneme göre yüzde 1 lik gibi bir oy artışıyla çıkan ve hükümeti kurma görevini üstleneceğini açıklayan Sosyaldemokrat İşçi Partisi lideri Stefan Löfven, ırkçılarla görüşmeyeceğini dile getirdi.

GÜNAYDIN İSVEÇ! SEÇİM SANDIĞINDAN IRKÇILAR ÇIKTI
GÜNAYDIN İSVEÇ! SEÇİM SANDIĞINDAN IRKÇILAR ÇIKTI
Bu içerik 1303 kez okundu.

Sosyaldemokratlar oylarındaki küçük marjinal artışı zafer gibi yorumlamak istiyorlar. Seçimlerde aldıkları % 31,2 lik oran ve sahip oldukları 113 sandalye ile fazla birşey yapamayacakları ortada. Solda, 'kırmızı-yeşil' olarak adlandırılan partilerin oy toplamı 43,7 dir ve sandalye sayıları yetmemektedir. Koalisyon ortaklığı yapacak olan Sol parti başkan Jonas Sjöstedt, çok sıkı pazarlık yapacakları mesajını vermektedir. Sağ kanat küçük partileri daha ilk günden işbirliğine soğuk baktıklarını belirtmişlerdir.  Yine de Stefan Löfven’in sağ partilerin kapısını çalacağı ve işbirliği yapma yolları arayacağı ya da en azından deneyeceği varsayımlar arasında bulunuyor.


Seçimlerden büyük bir kayıpla çıkan Muhafazakar parti başkanı ve başbakan Fredrik Reinfeldt hem başbakanlıktan istifa edeceğini hem de parti başkanlığından ayrılacağını açıkladı. Reinfeldt, çok kötü bir seçim geçirdiklerini itiraf etti. Seçimlerde sağ koalisyonun toplam oy oranı 39,3 de kaldı.


Seçimlerin galibi olarak çıkan ırkçı İsveç Demokratları’nın lideri Jimmie Akesson aldıkları % 13 oy oranıyla büyük sevinç yaşarken aynı zamanda da “Şimdi, ipler artık bizim elimizde” mesajını veriyor.


Sosyaldemokratlar son sekiz yıldır iktidardan uzak bulunuyorlar. Kimilerine göre bu durum onlar için “normale dönüş” yolu olarak yorumlanıyor. Fredrik Reinfeldt’in başbakanlığındaki sekiz yıllık sağ koalisyon hükümeti ülkede çeşitli alanlarda vergi indirimlerine ve kamu harcamalarında kısıntılara gitmişti. Ayrıca özelleştirmeler yaşanmıştı. Bu dönemde fazlasıyla izin verilen özel yaşlı bakımevleri ve okullarda yaşanan ekonomik skandallar ve iflaslar halkın gözünde olumsuzluklar yaratmıştı.


Sosyaldemokrat lider Stefan Löfven, seçim konuşmalarında başta eğitim olmak üzere işsizlik ve sosyal alanlara büyük yatırımlar yapacaklarını söylemişti. Dün akşam da sonuçların kesinleşmesinin ardından, “Eğitim, istihdam ve sosyal refah gibi ana alanlara yoğunlaşacağız” ifadelerine yer verdi.


İsveç Postası

jimmie akesson ırkçı parti isveç demokratları isveç seçimleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ