Abba Müzesi Stockholm’da Açıldı

1970'li yılların başlarında dünya müzik çevresine bomba gibi düşen ABBA grubunu İsveçli meslektaşları, İsveçliler, kurumlar, iş sahipleri unutmadılar. Dünyanın en sevilen şarkıcıları arasına kısa sürede girmeyi başararak bir kült konumuna geldiler. Pop, Euro disco, Euro pop, Pop rock gibi alanlarda müzik yaptılar. Abba grubu için kendi adlarını taşıyan İsveç'in başkent Stockholm’un Djurgården bölgesinde müze açıldı.

Abba Müzesi Stockholm’da Açıldı
Abba Müzesi Stockholm’da Açıldı
Bu içerik 1710 kez okundu.

 

Açılışa, İsveç’in dört bir yanından gelen hayranları katılarak  büyük ilgi ve sevgi gösterisinde bulundular. Müzede, ünlü grubun kullandıkları ilk enstrümanlar, giysiler, çıkardıkları plaklar ve kullandıkları çok farklı eşyalar sergileniyor.
 

Grup, 1974 yılında "Waterloo "şarkısıyla İsveç'i temsil etmiş ve büyük bir çıkış yaparak Eurovizyon şarkı yarışmasında birinci olmuşlardı.
 

İsveçli Agnetha Faltskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson ve Anni-Frid Lyngstat 1972 yılında bir müzik grubu kurmaya karar vermişler ve adlarının baş harflerinden oluşan Abba grubu ile müzik dünyasına böylece ilk adımlarını atmışlardı.
 

ABBA, 1983 yılında grup olarak aktif müzik ve sahne alanından çekilmiş, buna rağmen 30 yıldan bu yana albümleri hâlâ satılıyor. Grup, 380 milyonluk albüm satışıyla, bu alanda Elvis Presley ve The Beatles'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor Bundan böyle adınlarını daha da ölümsüzleştirecek bir müzeye kavuşmuş oldular.

 

2013-05-07
İsveç Postası

Abba Abba müze Stockholm Abba Müzesi Açıldı Abba İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ