Erdoğan’nın İsveç Başbakanı ile ortak basın toplantısı

İsveç’i ziyaret etmekte olan Başbakan Tayyip Erdoğan bugün İsveç Başbakanı Fredrik reinfeldtile ortak basın toplantısı yaptı.

Erdoğan’nın İsveç Başbakanı ile ortak basın toplantısı
Erdoğan’nın İsveç Başbakanı ile ortak basın toplantısı
Bu içerik 2046 kez okundu.

Başbakan Tayyip Erdoğan İsveç saatiyle 10.15’te Başbakanlığı gelerek Fredrik Reinfeldt ile bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra basının karşısına gelen iki başbakakan konuşmalardan sonra soruları yanıtladılar.


İsveç Başbakanı Reinfeldt Türkiye ile olan dostane ilişkilere değinerek, “ Her yıl yüzbinlerce vatandaşımız turistik tatil için Türkiye’ye gidiyor. Ticari ilişkilerimiz olumlu yönde gelişiyor. Türkiye’nin son demokratikleşme Paketi’ni olumlu buluyor ve demokratikleşme çalışmalarını destekliyoruz, takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Başbakan Erdoğan İsveç Türkiye ilişkilerinin On yedinci yüzyıla dayandığını dile getirerek başladığı konuşmasını Reinfeldt ile iki ülke ve uluslararası konuları değerlendirme olanağı bulduğunu belirterek; “Buraya 196 iş adamıyla geldim. Türkiye’de 200 yakın İsveç firması görev yapıyor ve 3,5 milyar dolarlık bir iş hacmimiz var. Türkiye ve İsveç son krizde kendilerini en iyi şekilde koruyan iki ülke oldu” değerlendirmesini yaptı.


Başbakan bir soruya verdiği yanıtta kendilerinin iktidara gelinceye kadar Türkiye ile Suriye arasında sorunlar olduğunu ve kendileri iktidara gelince bunları çözmek için Beşşar Esad ile görüştüklerini anlatarak, “Biz Sayın Esed ile iyi ilişkiler kuralım ve geliştirelim dedik. Dostluk kurduk ve malum Arap Baharı oluştuğunda Halep’te saatlerce oturup konuştuk. Kendisine şu anda rüzgarlar iyi esmiyor ve sizi de vurabilir dedik. Suriye’de tek partili bir yaşam vardı ve demokrasi yoktu. Otokratik bir rejim vardı. Bu rejimden çıkmanız gerekiyor dedik. Çok partili bir sistem kurmasını ve nasıl kurulacağını anlattık. Yardımcı olacağımızı söyledik. Ne yazık ki bunları yapmadığı gibi diğer taraftanda tanklarla, toplarla insanları öldürmeye başladılar. Suriye’de sorunun çözülmesi için Esed’in gitmesi şarttır” diyerek bugünkü olaylardan Beşşar Esad’ı sorumlu tuttu. Cenevre 2’yi desteklediklerini vurgulayan başbaşkan, Rusya Dışişleri Bakanının açıklamasıyla bu görüşmelerin ertelendiğini belirterek; “Bunun nedeni Suriye’deki muhaliflere Esed ile bir geçiş hükümetini kabul edeceksiniz denildi.Siz şunları şunları kabul edeceksiniz denildi. Gelin siz önce orada masaya oturun ve orada bu kabullerin konuşulacaksa, adımların orada atılması gerekir diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.


TÜRKİYE’DE EL KAİDE YA DA EL NUSRA YAPILANMASI YOK


Erdoğan, bir gazetecinin Türkiye’de El Kaide ve yan örgütü El Nusra’nın yapılanmasına ve oradan Suriye rahatlıkla giriş çıkış yapmasına ilişkin sorusuna ise; “Elinizde bu yönde ne tür belgeler var. Acaba böyle bir grup mu varmış. Bizim ülkemizde El Kaide, El Nusra gibi örgütlerin bir defa barınmaları söz konusu olamaz.Tam aksine bunlara yönelik bir yapılanma olması halinde orada bölücü terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele neyse, onlarda buna tabidir. Onlara da gereken uygulamayı bugüne kadar yaptık ve yaparız. Şunun bilinmesini isterim, Suriye’deki El Kaide bağlantılı hangi örgüt olursa olsun hiçbirisiyle en ufak bir bağlantımız yoktur. Tam aksine bunları dışlamıştır ve dışlamaya devam edecektir. Bizim Suriye’de muhaliflerde tanıdığımız Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Ulusal Koalisyonu’dur. Bizim aşırı uçlara destek vermemiz hiçbir zaman mümkün değildir, bunu kabul etmeyiz. Bunların hepsi yalandır, iftiradır” ifadelerini kullandı.
 

YENİ BİR BAN Kİ MOON PLANI


Başbakan Erdoğan Kıbrıs konusundaki soruya da; ”St: Peterburg’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bir görüşmem oldu. Biz garantör devletler Türkiye, Yunanistan hatta İngiltere olarak yapılacak bu görüşmelerin içerisinde direk yer alabiliriz. Böylece bir neticeye kavuşturalım. Bir oyalama hala burada devam etmesin. Güney Kıbrıs bu konuda güven veriyorsa, kararlıysa, biz Kuzey Kıbrıs’a da aynı şekilde telkinlerde bulunabiliriz. Yunanistan’da bu konuda Güney’e gerekli telkinleri yapmış olsun. BM Genel Sekreteri’ninde riyasetinde bu işi bir an önce neticelendirelim.Önümüzde bir Annan Planı vardı ama rafa kaldırıldı, buzdolabına konuldu. Şimdi artık bir Ban Ki Moon Planı oluşacak, o zaman bu planı oluşturalım. Adımı da süratle atalım ve bir neticeye varalım diyoruz” açıklamalarını yaptı.


İsveç Postası

İsveç Recep Tayyip Erdoğan Fredrik Reinfeldt Basın Toplantısı Stockholm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI