SENEGAL’DA KADIN SÜNNETİNİN KÖKÜ KAZINIYOR

Yüzyıllardır Ortadoğu ve Afrika toplumlarında kadın sünneti geleneksel olarak günümüze kadar uygulanıyor ve dünya kamuoyunda büyük tepkilere neden oluyor. İsveç kadın sünnetini kendi topraklarında yasakladı.Ülke dışında yaptırılması ve orta çıkması halinde ebeveynlerin cezalandırılacağını kanun maddesine ekledi.

SENEGAL’DA KADIN SÜNNETİNİN KÖKÜ KAZINIYOR
SENEGAL’DA KADIN SÜNNETİNİN KÖKÜ KAZINIYOR
Bu içerik 3915 kez okundu.

Senegal’da Tostan tarafından bir proje kapsamında yürütülen bilgilendirme çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Proje kadın sünnetinin insan hakları ve tıbbi zararları açısından durumunu ortaya koyan çalışmaların çok başarılı geçtiğini kanıtladı.


Senegal’ın kuzeyindeki Younoufere köyünde kadınların bilgilendirme çalışmaları sonrasında kendi vücutlarına sahip çıkma konusunda çok bilinçlendikleri ve kadın sünneti olayına karşı mücadeleye başladıklarını ortaya koydu. Bunlardan biri olan Cumba Camara, “Köy halkı, kadınların kendi hakları ve vücutları konusunda karar vermesinde çok mutlu. Çocuklarımızı çalışma yerine okula yönlendirecğimizi sanıyorum. Okulun insan yaşamında çok büyük bir yeri var” biçiminde görüşlerini açıklıyor.


Senegal yoksul bir halk, yerel dil (Wolof) ve Fransızca konuşuluyor. Yıllık kişi başına ortalama gelir 14 bin İsveç Kronu (yaklaşık 4500TL) düzeyinde bulunuyor. Ortalama ölüm yaşı 63 dolaylarındadır. Kadın sünneti klitoris ve büyük dudakların kesilip dikilmesiyle gerçekleştiriliyor. Yaklaşık dünyada her yıl üç milyon genç kız sünnet ediliyor.Buna çok küçük yaşta sünnet edilen çocuklar dahil değil.
 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre dünyada kadın sünneti çoğu Afrika’da olan otuz ülkede uygulanıyor ve her yıl üç milyon genç kız sünnet ediliyor.


Afrika’da proje çalışmaları yürüten Tostan adlı örgüt bundan 23 yıl önce Molly Melching tarafından kuruldu ve İsveç’te de bir şubesi bulunuyor. İsveç bölümü Anne Charlotte Ringquist tarafından yönetiliyor ve Sida, Unicef Sverige, Radyo yardımı, Post lotteri, Malin ve Lennart Philipsson Vakfı, Bert ve Kanzowa Vakfı, ve Tam Grup tarafından destekleniyor.


Tostan adlı Sivil Toplum örgütü’nün projesi  üç yıllık bir zaman dilimini kapsıyor ve insan hakları, demokrasi ve sağlık ayrıca okuma, yazma ve basit hesap yapma konularında kadınları bilgilendiriliyor. Proje Güney Afrika, Senegal, Moratanya, Gambiya, Gine, Gine – Bisau, ve Mali üzere altı ülkede  uygulanıyor.


Afrika’da yedi bin köy kadın sünnetine hayır diyor.  Bu da yaklaşık üç milyon insanın hayır demesi anlamına geliyor. Senegalli yöneticiler birkaç yıl içinde kadın sünnetinin ülkelerinde kökünün kazınacağını dile getiriyorlar.Eğitim alıyorlar


Mutlular ve eğleniyorlar


Tostan çalışmalarından dolayı dünyada çeşitli kuruşlar tarafından ödüllendirilmiştir. Bunlardan Conrad N Hilton Prize ödülü en tanınmışlarındandır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Tostan’ı köylerde geliştirilebilir çalışma kapsamında değerlendirerek “en iyi çalışma modeli” olarak seçti.


İsveç Postası

senegal kadın sünneti molly melching tostan afrika isveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ