YUNAN PARLAMENTOSU REFORM PAKETİNE EVET DEDİ

Yunanistan’ın içine düştüğü ekonomik krizden çıkarmaya uğraşan Başbakan Aleksis Çipras’a parlamentodan da destek geldi. Parlamento büyük çoğunlukla kriz reform paketini onayladı.

YUNAN PARLAMENTOSU REFORM PAKETİNE EVET DEDİ
YUNAN PARLAMENTOSU REFORM PAKETİNE EVET DEDİ
Bu içerik 986 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yunanistan içine düştüğü krizden bir türlü kurtulamıyarak ülke olarak iflasın eşiğine geldi. İlkbaharda yapılan seçimlerde Sol görüşlü Syriza partisi birinci parti olarak çıktı. Koalisyon hükümeti kurdu. AB ve IMF’den aldığı borçları ödeyemez duruma düşen ve yeniden borçlanma, borç sildirme çalışmalarına başlayan Çipras, bu girişiminden sonuç alamayınca AB’yi Avro’dan ayrılmakla tehdit etti. Halka görüşlerinin doğru olduğunu, AB ve IMF gibi borç veren kuruluşların uzlaşmazlığını kanıtlamak aynı zamanda halkın kimden yana olduğunu göstermak amacıyla 5 Temmuz’da referanduma gitti. Halk Çipras’tan yana oy kullandı. Çipras yeniden hazırladığı kriz reform paketini AB’ye sundu.

Dün gece kriz paketine yönelik yapılan görüşmeler ve oylamanın ardından parlamento ”evet” dedi. 251 milletvekili ”evet”, 32 milletvekili ”hayır”, 8 çekimser ve 9 milletvekili oylamaya katılmadı. Böylece Çipras eli daha da güçlenmiş olarak hem AB’nin hem de IMF gibi bankaların karşısına çıkacak. Parlamentonun ”evet” demesinin borç verecek çevrelerce olumlu karşılandığı bildiriliyor.

Parlamentonun onay vermesinin ardından bir açıklama yapan Başbakan Çipras, ”Bizim bir ulusal sorumluluğumuz var. Aynı zamanda da halkımızı ayakta tutmak zorundayız. Bunu başaracağız. Biz sadece AB içerisinde kalmayacağız, onlarla eşit ve aynı değerde olacağız” dedi.

Haber Ajansı Reuters  oylamanın ardından Çipras’la yaptığı görüşme sonrasında ”Çipras, AB ve diğerleri ile şimdi eli daha da güçlenmiş bir milletvekili, bir patner olarak görüşmeleri sürdürecek. Halkına karşı ekonomik güç sağlayacak ve sosyal adaletli bir sözleşme gerçekleştirecek” yorumunu yaptı.

Çipras dün gece çeşitli haber ajanslarına ; ”İlk elde görüşmelerde olumlu bir gelişme sağlayacağız. Diğer konular kendiliğinden düzelecek” açıklamasını yaptı.

aleksis çipras parlamento oylama evet reform paketi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ