YUNANİSTAN PARLAMENTOSU YENİ PAKETE ’EVET’ DEDİ

Atina’da Aleksis Çipras’ın AB ve diğer kredi aktörleriyle imzaladığı anlaşmayı kabul etmeyen Yunan halkı paket aleyhine gösteriler yaparken parlamento dün gece yaptığı görüşmelerde ”kemer sıkma paketi”ni kabul etti.

YUNANİSTAN PARLAMENTOSU YENİ PAKETE ’EVET’ DEDİ
YUNANİSTAN PARLAMENTOSU YENİ PAKETE ’EVET’ DEDİ
Bu içerik 1061 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yunanistan Parlamentosunda dün gece yapılan görüşmeler sonrası Başbakan Aleksis Çipras milletvekillerinden oylamaya katılmayı ve paketin lehinde oy kullanmaların istedi. Çipras’a göre AB ile yapılan son anlaşma referanduma sunulan durumdan daha iyi bir anlaşmadır. Çipras’ın konuşmasından sonra yapılan oylamada 228 milletvekili ”evet”, 64 milletvekili ”hayır” ve 6 milletvekili çekimser oy kullandı. Böylece gerekli olan 151 oy fazlasıyla aşıldı. Bütün bunlara karşın Başbakan Aleksis Çipras’ı zor günlerin beklediği görmemek, safdillilik olur. Yunanistan bu anlaşmaya karşın henüz ”iflas”tan kurtulmuş sayılmaz. Basın ”Yunan adaları”nın satlığa çıkarılacağını yazmaya başladı bile.

Bu anlaşmayla Yunanistan tamamen emperyalizmin kucağına düşmüş oldu. Osmanlı’nın başına bela olan kapitülasyonlar, bu sefer Yunanistan’a dayatıldı. Bir başka deyişle ”Yunanistan’ın başına emperyalizmin çuvalı” geçirildi. Syriza ve Aleksisi Çipras’a bel bağlayan seçmenin çoğunluğu hayal kırıklığı yaşıyor.Yunanistan’da dün başlayan kemer sıkma paketine karşı gösteriler akşam saatlerinde polise karşı taşlı ve molotofkokteyli saldırılara dönüştü. Gösterilerin yapıldığı meydanların yakında bulunan sokaklarda kimi arabalar ateş alarak yandı. Polis göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba kullandı. Gece 21.00 sularında polis olayları kontrol altına aldı.

Yunanistan’daki karşı gösterilerin yanısıra ”Barışçıl” ve pakete ”evet” diyen kesimlerde gösteriler yaptılar. Basın organlarına göre sayıları yüz bini buldu.

Yunanistan Parlamentosu’nun ”evet” oylamasından sonra sırada AB üyesi ülkelerin parlamentolarında oylamalar gündeme girdi. Hangi ülkelerin onaylayıp, hangi ülkelerin onaylamayacağı böylece ortaya çıkacak.

yunanistan oylama evet gösteri polis taş molotofkokteyl aleksis çipras ab imf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ