KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILI

Türkiye “Garantör Devlet” sıfatıyla Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, İngiltere’yle bir uzlaşmaya varamayınca zorunlu olarak “Kıbrıs Barış Harekatı”nı başlattı. I. Ve II. Barış Harekatı’yla bugünkü “Yeşil Hat” sınırları çizildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 41. Yıl kutlu olsun

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILI
KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN 41. YILI
Bu içerik 2266 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

1974 Temmuz’unda neden “Kıbrıs Barış Harekatı”na gereksinim duyuldu. Kıbrıs Adası 1571 yılında Cenevizli korsanlardan Osmanlı’ya geçmişti. II. Abdulhamit 1878 yılında adayı İngilizlere kiraladı. İngilizler I. Dünya Savaşı öncesi adanın kendilerine ait olduğunu belirttiler. Savaş sonrası gelişen olaylar karşısında İngilizler, Türkiye ve Yunanistan’ın da içinde olduğu bir “Garantörlük” statüsüyle 1960 yılında Kıbrıs’a iki devletli bir bağımsızlık tanıdı. Devlet Başkanı Rum, yardımcısı ise Türk olacaktı.

Rumlar bu durumu ilk elde kabul etmeseler de seslerini çıkarmadılar. 1963 yılından itibaren adayı Yunanistan’a bağlamak için çalışmalar ve Türk halkına baskılar uygulamaya başladılar. 1964 yılında Türk köylerini basarak insanları öldürdüler. Türkiye devreye girmeye çalışsa da ABD’nin sert tepkisiyle karşılaştı. O dönem Başbakan olan İsmet İnönü ünlü mektubunu ABD Bakanı Lyndon B. Johnson’a yazdı. Bu mektubunda İnönü, “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır” dedi. Bu mektubu unutmayan ABD, koalisyon’da olan İnönü hükümeti’ni yıktı. 1965 seçimlerinde Süleyman Demirel fotoğraflı ABD başkanları fotoğraflı afişlerle iktidara geldi ve Başbakan oldu.Kıbrıs yarası 1963’ten sonra hiç kapanmadı. Türk halkına baskılar, sindirmeler, öldürmeler durmadı. Bu durum 1974 yılında toplu öldürmelere yol açınca Türkiye Başbakan Bülent Ecevit’in cesur kararıyla Kıbrıs’ta garantörlük hakkını kullanarak müdahale etti.1974 yılından bu yana sürdürülen “Barış” çalışmaları bir sonuç yaratmadı. Bunda Rum kesiminin uzlaşmaz tutumu ve AB’nin haksız yere Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni birliğe alması da önemli rol oynadı. Ada için hazırlanan pek çok plan içinde dikkati çeken “Annan Planı” Rumlar tarafından referandumda reddedildi.

Uzlaşmazlık bugünde devam ediyor...kıbrıs kktc 41.yıl barış harekatı. 1974 bülent ecevit çıkarma yeşil hat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ