Kaçırılan Türk pilotlarına karşılık rehine pazarlığı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta otellerine dönerken adlarının ilk kez duyururan “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri” adlı örgüt, kaçırdıkları THY pilotu Murat Ağca ve pilot yardımcısı Murat Akpınar’a karşılık Suriye’de muhalif gruplarının elinde rehin tutulan Lübnanlı 9 kişinin serbest bırakılmasını istediler.

Kaçırılan Türk pilotlarına karşılık rehine pazarlığı
Kaçırılan Türk pilotlarına karşılık rehine pazarlığı
Bu içerik 4070 kez okundu.

Lübnan’da daha önce de Türk işadamı Aydın Tufan Tekin ve tır şoförü Abdulbasit Aslan kaçırılmış, Türkiye’nin araya girmesiyle daha sonra serbest bırakılmışlardı. Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız Cuma günü yaptığı açıklamada; “Aldığımız bilgiye göre, İstanbul’dan Beyrut’a yolcu getiren THY uçağının personelini havalimanından otele götüren servis aracının önü, silahlı kişiler tarafından kesiliyor. Silahlı kişiler otobüste bulunan hostesleri indirerek pilot ve yardımcı pilotu kaçırıyor. Kaçıranların kimliği belli değil. Bizimle de bağlantı kurmadılar” bilgilerini vermişti.


THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise; “Hiçbir zaman bir ekibin geceyarısı, sabaha karşı otele intikali sırasında böyle bir konuyla karşı karşıya kalabileceğimizi düşünmedik. Çünkü bize spesifik bir tehdit yoktu. Ülkeler arası politik bir protesto alarak algıladık bunu. Ama THY’ye yönelik herhangi bir tehdit almadık bugüne kadar.” Açıklamasını yaptı. THY uçağın Türkiye’ye geri getirilmesi için Beyrut’a ekip yolladı.
 

Pilotları kaçıran “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri”  adlı örgüt, Türkiye’den Suriyeli muhaliflerden elinde rehin tutulan Lübnanlıların serbest bıraktırılması için yardımcı olmalarını istedi. Basına yansıyan bilgilere göre Türk pilotların kaçırıldığının duyulması üzerine Beyrut’un güney banliyösünde havai fişeklerle kutlamalar yapıldı.


Türkiye’nin devreye girmesi üzerine Lübnanlı makamlarda harekete geçerek örgütle ilgili bilgi toplama ve kaçırılan pilotların yerini tesbit etme çalışmaları yoğun bir biçimde başlatıldı.Türk Dışişleri Bakanlığı Lübnan’daki Türk vatandaşlarına ülkelerine dönmeleri için çağrı yaptı. Çok zorunlu olmadıkça da Lübnan’a seyahat etmemeleri istendi.     


Suriye’de yaşanan iç savaşta Türkiye’nin muhaliflere verdiği desteğin olumsuz yankıları türlü biçimlerde kendini gösteriyor. Bundan sonrada bu tür olayların Türk vatandaşlarına yönelik ortaya çıkması göz ardı edilemez bir durumdur.  

isve

İsveç Postası THY Murat Aüca Murat Akpınar Beyrut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ