KILIÇDAROĞLU,“MUSTAFA KEMAL’E VERİLMEYEN YETKİYİ DEVLETİ SOYAN BİR ADAMA VERİYORSUNUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 07 Ocak partisinin il başkanları toplantısında ve 08 Ocak günü Parti Meclisi’nde konuştu. Her iki toplantıda da konu ’Anayasa Değişikliği’ idi.

KILIÇDAROĞLU,“MUSTAFA KEMAL’E VERİLMEYEN YETKİYİ DEVLETİ SOYAN BİR ADAMA VERİYORSUNUZ”
KILIÇDAROĞLU,“MUSTAFA KEMAL’E VERİLMEYEN YETKİYİ DEVLETİ SOYAN BİR ADAMA VERİYORSUNUZ”
Bu içerik 665 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden TBMM'yi feshedebilecek. Gerekçe soramayız. Mustafa Kemal Atatürk'e bu yetki verilmedi. Buna evet diyenler vatana ihanet ediyorlar derken bunu kastediyorum. Mustafa Kemal'e verilmeyen yetkiyi devleti soyan bir adama veriyorsunuz bunu." dedi.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP Parti Meclisi'nde yaptığı konuşmada "Eğer bu anayasa geçerse Türkiye Cumhuriyeti bir parti devletine dönüşecektir." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca asıl darbe girişiminin 20 Temmuz'da gerçekleştiğini söyleyerek 20 Temmuz'dan sonra ne olduğunu 9 maddelik bildirgeyle açıkladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP Parti Meclisi'nde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde AKP ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı anayasa taslağı vardı. Kiliçdaroğlu, Anayasananın geçmesi durtumunda Türkiye'nin bir parti devletine dönüşeceğini savundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

”Kendisine Türk milliyetçisiyim diyen her vatandaşımızın düşünmesi lazım. Şimid bu anayasa değişikliği parlementodan geçerse ne olur?  Bir partinin genel başkanı Danıştay üyelerinin 12 'sini atayacak. Bir partinin genel başkanı HSYK üyelerinin çoğunu atayacak. Bu anayasa değişikliği geçerse Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. Hangi demokraside bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkmesi'ne 12 üye atıyor. Bu adliyenin, yargının siyasallaşması demektir.

Getirilen teklifin ne kadar vahim sonuçlar doğuracağını anlatmak bizim görevimizdir. Demokrasi konusunda ağır bedeller ödemiş bir ülkedir Türkiye. Eğer bu anayasa geçerse TC bir parti devletine dönüşecektir. Hangi parti iktidardaysa devlet ona göre şekillenecektir. Ya burası Patagonya'mı? Bu konuda hepimize görev düşüyor. Bir partinin mutfağında anayasa hazırlanmaz. Bizim anlayışımızla onların anlayışı arasında dağlar kadar fark var.

Ecevit zamanında anayasanın 38 maddesi değişti. Kavga oldu mu? Hayır. 2010'dan sonra AKP tam tersini yaptı. Dayatama kültürüyle anayasayı değiştirmek istediler. Pensilvanya'dan o zamanki dostlarıda demeçler veriyordu 2 ağustos 2010'da mezardakileri bile kaldırın diyordu FETO. Yargıtay'a 160 militan atanmadı mı? Yargı FETÖ'ye teslim edilmedi mi? Sonra 15 Temmuz'a gelindi FETÖ bir numaralaı düşman oldu. Türkiye bugün totaliter bir istihbarat devletine dönmüşütr. 20 Temmuz darbecileri fiili durumu anayasal zemine çekmek istiyorlar.”

Kılıçdaroğlu, bu Anayasa değişikliğinin hiçbir sorunu çözemeyeceğini dile getirerek, ”Meclis’te yeterli çoğunluğunuz var. Her kanunu rahatlıkla çıkarıyorsunuz. Öyleyse, anayasa değişikliğinin nedeni nedir?” dedi.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu Anayasa Değişikliği CHP İl Başkanları CHP Parti Meclisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI