MUSTAFA KEMAL İŞİ ŞANSA HİÇ BIRAKMADI

Avrupa ülkelerine bir dizi konferans vermek için gelen tarihçi, yazar Sinan Meydan, Almanya’da Hessen ve Rheinland Pfalz Atatürkçü Düşünce Dernekleri’nin Frankfurt’ta birlikte düzenledikleri toplantıda konuştu. Doğru olmayan bilgilerle Atatürk’e saldırıldığını, hakaret edildiğini belirten Meydan, “Bugün de Atatürk’ün sırrına ihtiyacımız var. Atatürk kimseyi ötekileştirmeden, etnik, mezhep ayırt etmeden kutsal dava vatan uğruna bir araya getirdi. Atatürk’e saldırıyorlar. Kirli magazine dahil olmayın. Atatürk’ü Atatürk yapan milleti, vatanı kurtaran düşünceleridir. Tuzağa düşmeyin” dedi.

MUSTAFA KEMAL İŞİ ŞANSA HİÇ BIRAKMADI
MUSTAFA KEMAL İŞİ ŞANSA HİÇ BIRAKMADI
Bu içerik 764 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


FRANKFURT - DR. Hoch Konservatuarı’nda düzenlenen Atatürk’ konulu konferans büyük ilgi gördü. Cumhuriyet düşmanlarının algı yönetimi yaptığını, Atatürk’ün, sarayın isteği üzerine Kurtuluş Savaşı’nı başlattığını savunduklarını kaydeden Meydan, “Bu söylem Fatih’e, Kanuni’ye saygısızlıktır. Damat Ferit ve Padişah kendilerini önce Allah’a sonra İngilizlere emanet ettiklerini söylüyorlardı. Algı yönetimi yapıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
 

Mustafa Kemal’in bugün asıl Irak, Suriye ve Arap ülkelerine büyük ihtiyaç olduğunu kaydeden Sinan Meydan, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Emperyalizm ve sömürü var olduğu sürece, mazlum ülkeler olacak. Okullarda ‘Atatürk Samsun’a çıktı, ülkeyi kurtardı’ diye öğretiyoruz. Bu doğru değil. Samsun’dan öncesini bilmeden Kurtuluş Savaşı’nı anlayamazsınız. Mustafa Kemal, Adana’da 8 Kasım 1918’de daha ülke daha işgal edilmeden direnme ve en ince ayrıntısına kadar Kurtuluş Savaşı planları yapmıştı. O İstanbul döndüğünde işgali gördü. Bu insana yıkım getirir. Mustafa Kemal ise İstanbul’da bir örgütlenme sistemi geliştirir. Bunun için yankesicilerle bile görüşür. Şişli’deki evinde kimlerle Anadolu’ya geçeceğinin planları yapar. Bu süre altı ayını alır. Mustafa Kemal’e mucize diyenler, Kurtuluş Savaşı’nın bir hesap, strateji, hareket getirisi olduğunu görmüyor. Biz hamaset yapıp cepheye cephane taşıyan insanları konuşurken akıl boyutunu ihmal ederiz. Kurtuluş Savaşı aklın zaferidir. Mustafa Kemal’in hep bir B planı vardı. Samsun olmasaydı, yaprakların çıkmasıyla İstanbul’dan Gebze üzerinden ayrılacak ve Kocaeli’nden başlatacaktı. Büyük Taarruz’un da Sakarya Savaşı’nın da B planı vardı. İşi asla şansa bırakmazdı.”


 

BİZİM EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ CEHALETTİR


Bazı kesimlerin sabah akşam Lozan’a küfrettiğini söyleyen Sinan Meydan, “Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır. Atatürk’ten sonra nasıl bağımlı olduğunu anlatsana. Mutlaka okumamız, araştırmamız lazım. Zihnini işgal ettirme. En gerçekçi yol ilim ve fendir. Medeniyetin coşku seline katılmalıyız. Yalnızca kurumların değil düşüncede de devrim yapmalıyız. Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırmalıyız. Birliğimizi yeniden sağlamalıyız. Mustafa Kemal çağını aşan lider. Bizim için en büyük düşman emperyalizm değil, içerdeki cehalettir. Cehaletten ülkemizi kurtarmalıyız. Mustafa Kemal’in sırrına yeniden ulaşmalıyız” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Almanya Frankfurt Sinan Meydan Atatürk konferans Hessen . ADD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI