30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!

30 Ağustos 1922 tarihi emperyalizmin Anadolu topraklarında yenildiği, yenilgiye uğradığı muhteşem bir tarihtir. Türk Kurtuluş Savaşı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalistleri dize getirmekle kalmamış aynı zamanda mazlum halkların bağımsızlık meşalesi olmuştur. Bu bağlamda Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel’in yazısını sunuyoruz.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Bu içerik 640 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

 

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI ATATÜRK’E BAĞLILIKLA KUTLUYORUZ!

 

Mustafa Kemal Atatürk,Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır” demiş; yaptığı devrimlerle dogmalardan, siyasallaşacak inançtan uzak durmamız gerektiğini göstermiştir. 20.yüzyıla büyük devrimlerle damgasını vuran Mustafa Kemal Atatürk, padişahın “ümmi ümmet kul”u olan erkeklere, “besleme, odalık, cariye” bilinen kimliksiz kadınlara; geleceğin umudu çocuklara özgür düşüncenin, halk egemenliğinin, her inanç ve kökenden bireyin güvencesi olan laik eğitimle yurttaş kimliği kazandırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ülkesinde ve dünyada onurlu, saygın bireyler olarak yaşayan; kendi buğdayından ekmeğini yapan, yerli malıyla borçsuz yaşayan, yeni yazı ve dille Halk Mekteplerinde okuryazar olan halka, çağdaş dünya ile yarışma yollarını açmıştır. Kurtuluş Savaşından önce çoğu aydının “meçhul ülke” bildiği, yüzyıllarca unutulan, eğitimsiz ve yoksul bırakılan Anadolu’yu şahlandıran, görkemli bir utkuya ulaştıran; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk, her zaman halka inanmış; her zaman doğruları söylemiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk, "Ulusun oyuna ve istencine dayanan her işin sonunun, ulus için iyilik ve mutluluk olacağı kesindir” demiştirSon yıllarda ulusun "oy"unun, ulus istenciyle örtüşmediğini gösteren akılla, laiklikle, bilimle, adaletle, sanatla, demokrasiyle çelişen olayları, uygulamaları kaygıyla izliyoruz. Cumhuriyet öncesinde okuryazar oranı yüzde 60-70’ti yalanına sarılan; eğitimin dinselleştirilmesine, üniversitenin susturulmasına; yargının ve basının siyasallaşmasına çanak tutanlara Atatürk’ün sözlerini anımsatalım:

Adalet dilenmekle ve başkalarını kendine acındırmakla ulus işleri, devlet işleri görülemez; ulusun ve devletin onuru ve bağımsızlığı güven altına alınamaz. Adalet dilenmek ve acındırmak gibi bir ilke yoktur. Türk ulusu, Türkiye’nin yarınki çocukları, bunu bir an us­larından çıkarmamalıdırlar. Tam bağımsızlık demek, kuşkusuz siyaset, maliye, ikti­sat, adalet, askerlik, kültür... gibi her alanda tam bağımsızlık ve tam özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamıy­la bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir.

 

Başkomutan Mustafa Kemal'in önderliğinde utkuyla sonuçlanan Büyük Taarruzun 96. yıldönümünü içerde ve dışarda “tam bağımsızlık ve tam özgürlüklüklerin tehlikelerle kuşatıldığı bir ortamda kutlasak da Atatürk'le, laiklikle, devrimlerle hesaplaşma; Çanakkale’den Lozan’a ulaşan utkuları, ulusal ve evrensel değerleri, bayramları yok sayma çabaları boşunadır. Karşıdevrim hiçbir söz ve eylemiyle Atatürk’le bağımızı koparamaz; bayram coşkumuzu engelleyemez. Karamsar değiliz; "bir gün mutlaka" bu karanlık sonlanacak; ulusumuz, Atatürkçü düşünceyle aydınlık günlere ulaşacaktır. 

 

30 Ağustos Zafer Bayramında her zaman olduğu gibi Atatürk'le buluşacağız; Atatürkçü düşüncede birleşeceğiz. Bu duygularla ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyoruz!


Sevgi Özel
Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Yazar

 

30 ağustos zafer bayramı Mustafa Kemal Atatürk mazlum halk emperyalizim meşale
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI