ALMANYA İÇ İSTİHBARAT SERVİSİ ’DİTİB’İ İZLEMEYE ALDI

Almanya İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) izlemeyi gündemine aldığı bildirildi. Erdoğan’ın Berlin ziyareti öncesi alınan bu kararın nasıl bir yasımaları olacak bilinmiyor.

ALMANYA İÇ İSTİHBARAT SERVİSİ ’DİTİB’İ İZLEMEYE ALDI
ALMANYA İÇ İSTİHBARAT SERVİSİ ’DİTİB’İ İZLEMEYE ALDI
Bu içerik 521 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Erdoğan’ın Almanya’ya 27-29 Eylül’de yapacağı ziyareti aylar öncesinden çeşitli spekülasyonlara neden oluyor. Başta güvenlik olmak üzere Almanya’da yaşayan değişik gruplara mensup Türk kökenli vatandaşların Erdoğan’ı protesto etmelerinin doğuracağı sıkıntılar dile getiriliyor. Erdoğan’ın Almanya’da yaşayan taraflarıyla biraraya gelip gelmeme konusu da çözüme kavuşmuş değil.

Erdoğan’ın ziyareti öncesi Süddeutsche Zeitung, Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) ile Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) tarafından yayınlanan bir habere göre Alman iç istihbarat servisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ni (DİTİB) izlemeyi gündemine aldı. Yapılacak incelemeden sonra DİTİB’in izlenip izlenmeyeceğine karar verilecek.

DW'nin aktardığına göre haber, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın eyalet yönetimlerine gönderdiği ve DİTİB hakkında bilgiler içeren, gizli olarak sınıflandırılmış bir dosyaya dayandırıldı. Eyalet yönetimlerinden Ekim ayı ortasına kadar DİTİB ile ilgili ellerindeki materyalleri paylaşmaları ve görüş bildirmeleri isteniyor.

Haberde DİTİB'in resmi olarak "şüpheli durum” ya da "izleme nesnesi” olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağına dair istihbarat servisi içerisinde bir tartışma yapılmasının beklendiği ifade edildi. İncelemenin sonucunda nasıl bir karar verileceği henüz bilinmiyor. Haberde bazı eyalet yönetimlerinin DİTİB'in izlenmesi konusunda çekince sahibi olduğu belirtildi.

Almanya İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Kanunu Berlin Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI