FİNLANDİYA AŞIRI IRKÇI ÖRGÜTÜ YASAKLIYOR

İsveç, Norveç ve Finlandiya’da örgütlenen aşırı ırkçı Kuzey Direniş Hareketi’nin Finlandiya kolu Åbo/Turku Yüksek Mahkemesi tarafından Finlandiya’da yasaklanıyor.

FİNLANDİYA AŞIRI IRKÇI ÖRGÜTÜ YASAKLIYOR
FİNLANDİYA AŞIRI IRKÇI ÖRGÜTÜ YASAKLIYOR
Bu içerik 411 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Åbo/Turku Yüksek Mahkemesi toplum düzenini ve toplumsal kuralları ve yasalara karşı olumsuz mücadele verdiği gerekçesiyle Kuzey Direniş Hareketi’nin Finlandiya kolunun yasaklanmasına karar verdi. Karar gerekçesine “Dernekler Yasası”nı destek gösterdi,

Kararda ayrıca Fince Pohjoinen perinne olan dernek de Finlandiya Kuzey Direniş Hareketi (Nordiska Motståndsrörelsen)’yle bağlantısı olduğu için yasaklanıyor.

Yüksek Mahkeme’nin kararına temel oluşturan nedenler arasında örgüt tarafından faşizmin idealeştirilmesi, Yahudi düşmanlığı, cinsel azınlıkların aşağılanması ve tüm ırkların aynı olmadığını savunması olarak gösteriliyor.

Yüksek Mahkeme örgütün şiddeti kendi çıkarları doğrultusunda yasal bir hakmış gibi kabul ettiği ve bu durumun dernek haklarıyla uyuşmadığını belirtiyor.


                                  Kuzey Direniş Hareketinin Göteborg'taki gösterisinde polisle çatışıyorlar

Aşırı ırkçı örgüt bu kararın toplantp, yürüyüş ve ifade özgürlüğüne karşı olduğunu ileri sürerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını ifade ediyorlar. Onlara göre mahkeme insan hakları çıtasını çok yüksek tutuyor.

Finlandiya basınına göre aşırı ırkçıların göçmenlere karşı tavırları da yasak kararında belli bir rol oynadı. Turun Sanomat gazetesi aşırı ırkçıların göçmen politikasını eleştirdiklerini dile getirdiklerini fakat mahkemenin aynı düşüncede olmadığını ve bunun ifade özgürlüğü alanına girmediğini yazıyor.

Finlandiya Abo-Turku Kuzey Direniş Hareketi NMR Yüksek Mahkeme yasaklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI