ENDONEZYA’DAKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda meydana gelen ve rihter ölçeğine göre 7,7 şidettindeki deprem ve sonrası oluşan tsunamide ölenlerin sayısı 384’ yükseldi.

ENDONEZYA’DAKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
ENDONEZYA’DAKİ DEPREMDE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
Bu içerik 362 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Endonezya Ulusal Afet Kurumunun açıklamalarına göre çok sayıda ceset kıyılarda bulunmuş fakat sayı söylemenin henüz erken olduğunu belirtiyorlar. Şimdiye kadar toplanan ve yıkıntılardan çıkarılan ölü 384 olarak belirlendi. Ölü sayısının artmasından endişeleniliyor.

Deprem sonrası oluşan dalgaların 1,5 - 3 metre boyuna ulaşırken adanın başkenti Palu sular altında kaldı. Ülkenin çeşitli kurumları afetle ilgili yardım çalışmalarında çok sayıda problem yaşandığı ve yardımın iyi organize edilemediğinden yakınıyorlar.

Bölge genelinde iletişim hatlarında yaşanan kesinti nedeniyle can kaybı ve yaralılara ilişkin net bir sayının kendilerine ulaşmadığını belirten Endonezya Siyasi, Hukuk ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanı Wiranto da Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) ile koordinasyon halinde olduklarını ve arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.Deprem bölgesinde tahliyelerin devam ettiğini, battaniye ve gıda gibi temel ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığını dile getiren BNPB sözcüsü Nugroho, deprem ve sonrasında meydana gelen tsunamide onlarca evin zarar gördüğünü ve bir köprünün de yıkıldığı bilgisine ulaşıldığını söyledi.Nugroho ayrıca, depremde Palu’daki Mutiara SIS Al-Jufrie Havalimanı’nın uçuş pistinin 500 metrelik alanında hasar meydana geldiğini ve hava navigasyon sisteminin zarar gördüğünü duyurdu.Hastaneler gelen çok sayıda yaralının bakımında ya da müdahale edilmesinde sorunlar yaşandığı ve yaralılara yetişemediklerini belirtiyorlar.

Endonezya deprem Tsunami Ulusal Afet Kurumu Rihter Ölçeği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI
İSVEÇ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ CUMHURİYETİ’N 95’İNCİ YILINI COŞKUYLA KUTLADI