HOLLANDA, 15 CİHATÇININ VATANDAŞLIĞINI İPTAL ETTİ

Hollanda, "terör suçlarından mahkûm edilen veya terör örgütlerine katılmak için yurtdışına giden" ve içlerinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu 15 cihatçının vatandaşlığını iptal etti.

HOLLANDA, 15 CİHATÇININ VATANDAŞLIĞINI İPTAL ETTİ
HOLLANDA, 15 CİHATÇININ VATANDAŞLIĞINI İPTAL ETTİ  Admin
Bu içerik 486 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

BBC Türkçe’nin haberine göre vatandaşlıktan çıkarılanların 5'inin Hollanda'da yaşadığı, 10'unun da silahlı gruplara katılmak için Suriye ve Irak'a gittikleri belirtildi. Bu kişilerin sınırdışı edilip ya da edilmeyeceği konusunda görüş belirtilmedi.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus, vatandaşlıktan çıkarılan cihatçılar ile ilgili olarak NRC gazetesinde yer alan haberi doğruladı.

Vatandaşlıktan çıkarılan cihatçıların tamamı, çifte pasaporta sahip. Hollanda'da ikili anlaşmalar uyarınca ülkeye "misafir işçi" olarak gelen Türkiye ve Fas kökenli göçmenlerin çifte vatandaşlık hakkı bulunuyor.

Bakanlık, vatandaşlıktan çıkarılan kişilerin kaçının Türkiye ve Fas kökenli olduğunu konusunda geniş bir açıklama yapmadı.

Uluslararası yasalar "vatansız kalmaya" (haymatlos) izin vermediği için, sadece Hollanda pasaportu taşıyan kişiler vatandaşlıktan çıkarılamıyor.

Hollanda Vatandaşlık iptal cihatçılar terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STOCKHOLM’DA TÜRK DİL DEVRİMİ’NİN 87’NCİ YILI KUTLANDI
STOCKHOLM’DA TÜRK DİL DEVRİMİ’NİN 87’NCİ YILI KUTLANDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI
ATATÜRK STOCKHOLM VE MALMÖ’DE ANILDI