SİNAN MEYDAN YAZDI: AMERİKANCI DARBELER

Venezuela’da neler oluyor? Ülkeye üzerine yazılmış bir senaryo var. Bu senaryo hepimizi yakından ilgilendiriyor. Trump açıkça: “ABD'nin ekonomik ve diplomatik gücünü Venezuela'da demokrasi sağlanması için kullanacağını” söyledi. Aynı söylemleri ABD Başkanlarından daha önce de duymuştuk. Bu bağlamada Sinan Meydan’ın Sözcü gazetesinde yayınlanan yazısının okunması ve değerlendirilmesini takdirlerinize sunuyoruz.

SİNAN MEYDAN YAZDI: AMERİKANCI DARBELER
SİNAN MEYDAN YAZDI: AMERİKANCI DARBELER Admin
Bu içerik 1936 kez okundu.

Sinan Meydan / Amerikancı darbeler

28 Ocak 2019

II. Dünya Savaşı sonrasındaki soğuk savaş döneminde İran'dan Guatemala'ya Endonezya'dan Şili'ye birçok ülkede Amerikancı darbe yapıldı. Musaddık'tan Arbenz'e Sukarno'dan Allende'ye kadar pek çok devlet başkanı Amerikancı darbeyle devrildi.

23 Ocak'ta Venezuela'da ABD destekli muhalefet lideri Juan Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etti. ABD, Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdı. ABD Başkanı Donald Trump, “ABD'nin ekonomik ve diplomatik gücünü Venezuela'da demokrasi sağlanması için kullanacağını” söyledi.

Tarihsel yönden bakınca durum şu: ABD, soğuk savaş döneminden itibaren, “petrol zengini” veya “ABD karşıtı” ülkeleri, darbelerle kendi çıkarına göre şekillendirdi. Bugün Venezuela'da yaşanan da budur.

ABD'nin derdi, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun “diktatörlüğü” veya Venezuela'da “halkın perişanlığı” değildir; ABD'nin derdi, kendi emperyal çıkarlarıdır. ABD'nin yakın geçmişte “demokrasi götürme” bahanesiyle gerçekleştirdiği belli başlı darbeler, bu yargıyı doğrulamaktadır.

Yazının devamını okumak için linki tıklayınız:

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/sinan-meydan/amerikanci-darbeler-3287701/

Sinan Meydan Amerika darbe Venezuela Maduro Juan Guaido Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ