YENİ ZELANDA BAŞBAKANI JACINDA ARDERN: ‘SALDIRGANIN ADINI ASLA ANMAYACAĞIM’

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Cuma günü Chirstchurch kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenleyen ve 50 kişinin ölümüne neden olan saldırganın adını asla anmayacağını söyledi.

YENİ ZELANDA BAŞBAKANI JACINDA ARDERN: ‘SALDIRGANIN ADINI ASLA ANMAYACAĞIM’
YENİ ZELANDA BAŞBAKANI JACINDA ARDERN: ‘SALDIRGANIN ADINI ASLA ANMAYACAĞIM’ Admin
Bu içerik 899 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yeni Zelanda hükümeti ve halkı saldırının şokunu henüz üzerinden atamadı. Başbakan Jacinda Ardern parlamentoda yaptığı konuşmasında, “Sizden hayatlarını kaybeden insanların isimlerini anmanızı rica ediyorum, o hayatları alan adamınkini değil. O bir terörist. O bir suçlu” dedi.

Ardern, sözlerine devamla:"Bu terör eyleminden pek çok şey elde etmek istedi. Bunlardan biri şöhretti. İşte bu yüzden saldırganın adını asla anmayacağım."

Başbakan silah yasasının gözden geçirileceğini ve içeriğinin gözümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını belirtti. Ardern sosyal medya platformlarının ” terörle mücadelede daha fazla çaba harcaması” nın gerekliliğine dikkat çekerek, ” Bu platformlarda söylenenlerin paylaşılan sitelerin sorumluluğu olmadığını kabul edemeyiz. Onlar bunların yayıncısı, postacı değil. Sadece kar edeyim ama sorumlu olmamayım diye bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Facebook olayın yaşandığı andan itibaren 24 saat içerisinde saldırganın çektiği 1,5 milyon görüntünün kopyasını sildiğini açıkladı.

Başbakan Jacinda Ardern Yeni Zelandalılardan Cuma günü Müslümanların acısını paylaşmalarını istedi.

Yeni Zelanda Başbakan Jacinda Ardern terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ