YENİ BİR İNSAN TÜRÜ KEŞFEDİLDİ

Bilim dünyası yeni bir insan türünü tanıttı.Filipinler'de bulunan fosil kemik ve dişlerin şimdiye kadar bilinmeyen bir insan türüne ait olduğu belirtildi. Bu diş ve kemiklerin 67 bin yıl öncesine ait olabileceği kaydedildi. Bu kalıntılara adanın adıyla ”Homo Luzonensis” adı verildi.

YENİ BİR İNSAN TÜRÜ KEŞFEDİLDİ
YENİ BİR İNSAN TÜRÜ KEŞFEDİLDİ Admin
Bu içerik 878 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çeşitli bilim dergi ve internet sitelerinde yer alan haberlere göre, araştırmacılar ve arkeologlar, Filipinler’in Luzon Adası’nın kuzeyinde yer alan Callao Mağarası’nda gün ışığına çıkarılan 13 fosil kemik ve dişlerin oldukça kısa boylu, şimdiye kadar bilinmeyen bir insanımsıya ait olduğunu belirtti.

Filipinler’de 2007, 2011 ve 2015’te yapılan kazılar sırasında bulunan kemik ve dişlerin “homo luzonensis” ismi verilen türden en az üç bireye ait olduğu ifade edildi. Araştırmacılar, fosil ve dişlerin ait olduğu düşünülen bireylerden birinin 67 bin, diğerinin 50 bin yıl önce yaşadığının tahmin edildiğini kaydetti.

Arkeolog Florent Detroit, fosil ve dişlerin Filipinler’de şimdiye kadar bulunan en eski insan türüne ait olduğunu vurguladı. 2007 yılında kalıntıları bulan ve Filipinler’de bir üniversitede çalışan arkeolog Armard Mijares bunları incelemesi için arkadaşı Philip Piper’den rica etti. Bu kalıntılar üzerinden 2007 den itibaren başlatılan çalışmalar araştırmacıları yeni bir insan türüyle karşı karşıya olduklarını ortaya koydu. Bu fosillere ait kafatası bulunamadı.

Araştırmacılar, dişlerin ait olduğu bireylerin insandan (homo sapiens) daha kısa fakat Hobbit olarak anılan homo florensiensisten daha uzun olduklarının tahmin edildiğini dile getirdi. Araştırmanın bulguları “Nature” dergisinde yayımlandı. 

183 ülke üzerinde insanlığın boy gelişimi için 100 yıldır sürdürülen incelemeler İsveçlilerin 100 yıl önce dünyanın en uzun insanları olarak ortaya çıkarken bugün erkeklerde Hollandalılar ve Kadınlarda  Letonyalılar olarak bulunuyor. En kısa insan erkeklerde Östtimor 160 cm ve kadınlarda Guatemala 149 cm bulunuyor.

Filipinler İnsan tür Homo Luzonensis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ