İSVEÇ'TE JULİAN ASSANGE’IN TECAVÜZ DAVASI YENİDEN ELE ALINACAK

Wikileaks kurucusu Julian Assange’nın İsveç’te 2010 yılında tecavüz olayına karıştığı iddiası yeniden ele alınarak dosyası açılacak. Tecavüz davasına ilişkin dosya 2017 yılında kapatılmıştı.

İSVEÇ'TE JULİAN ASSANGE’IN TECAVÜZ DAVASI YENİDEN ELE ALINACAK
İSVEÇ'TE JULİAN ASSANGE’IN TECAVÜZ DAVASI YENİDEN ELE ALINACAK Admin
Bu içerik 783 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün saat 11.00 bir basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Eva Marie Persson, “Yeni durumlar söz konusu ve dolaysıyla davayı yeniden ele alacağız” ifadesini kullanıyor. Julian Assange 2010 yılında İsveç’i ziyaret etmiş ve o ziyaret günlerinde değişik mekanlarda iki kadına tecavüz ettiği iddiası sonradan ortaya atılmıştı. Tecavüz iddiası Assange’nın Amerika tarafından gizli belgeleri yayınlamak suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılmasından sonra ortaya atılması kuşkulu bulunmuştu. Assange kendisine atfedilen suçu kabul etmediğini daha önceleri dile getirmişti.

Bugün tekrar ele alınmasına karar verilen dosya üzerinden Assange’nın gıyabında tutuklanmasına karar verildi. İsveç’te belli bir tarihte işlenmiş ya da işlendiği varsıylan olayalara ilişkşin 17 Ağustos’ta zaman aşımı ortaya çıkıyor. Kimi gözlemciler bu durumun zamana karşı bir yarış olarak nitelendiriyorlar.

Savcılık uluslararası yakalama kararı çıkaracak. Assange İngilterede kefalet yasaına aykırı davrandığı için hapis cezasına çarptırılmıştı. Amerika, Assange’ın kendisine teslim edilmesini istiyor. Bilgisaya üzerinden işlenen suçlara ilişkin bilgisayar analizcileri Assange’ın en az ABD’de 5 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyorlar.

Julian Assange İngiltere tarafından İsveç’e ya da Amrika’ya teslim edilir mi, bilinmiyor. Assange kendisinin Amerika’ya teslim edilmesini kesinlikle istemiyor.

Julian Assange İngiltere İsveç tecavüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ