AVUSTURYA’DA İLKOKULLARDA TÜRBAN YASAĞI

Avusturya hükümeti ilkokullarda eğitimine devam eden kız öğrencilere türban yasağı getirdi. Yasa mecliste kabul edilerek yürürlüğe girdi. Muhalefet karşı oy kullandı.

AVUSTURYA’DA İLKOKULLARDA TÜRBAN YASAĞI
AVUSTURYA’DA İLKOKULLARDA TÜRBAN YASAĞI Admin
Bu içerik 651 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Avusturya’da koalisyon hükümetini oluşturan Avusturya Halk Partisi ile ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi meclise sundukları ilkokullarda türbanın yasaklanmasını isteyen yasayı kabul ettiler. Koalisyon hükümeti bu konuda daha öncede türban, çarşaf, burka, nikab gibi Müslüman kadın ve kızlarının giysi biçimlerinin uygun bulmadıklarını ve yasaklanması gerektiğini savunuyorlardı. Avusturya’da artan İslam ve göçmen karşıtlığı var.

Muhalefet özellikle Sosyal Demokratlar yasaya şiddetle karşı çıkarak yasaklamanın olumsuzlukları artıracağı ve toplumda gerginlik yaratacağını savundular. Muhalefet partileri yasanın anayasa hükmünde kanun maddesi olarak kabul edilmesini engellediler. Bu durumda yasanın Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkını getirmiş oldu.

Avusturya sivil toplum örgütleri anayasanın eşitlik ilkesiyle çeliştiğini ileri sürerek yasanın iptali yönüne gideceklerini açıkladılar.

Avusturya Türban İlkokul yasak FPÖ ÖVP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ