HDP SOLCU BİR PARTİ MİDİR?

HDP'yi meşru göstermek isteyen bazı sesler, HDP'nin bir Kürt partisi olmadığını sol bir parti olduğunu öne sürerek, HDP'ye daha yumuşak bakılmasını sağlamaya çalışmaktadır.

HDP SOLCU BİR PARTİ MİDİR?
HDP SOLCU BİR PARTİ MİDİR?  Admin
Bu içerik 828 kez okundu.

KÜRŞAT YILMAZ / İSVEÇ POSTASI

HDP'yi meşru göstermek isteyen bazı sesler, HDP'nin bir Kürt partisi olmadığını sol bir parti olduğunu öne sürerek, HDP'ye daha  yumuşak bakılmasını sağlamaya çalışmaktadır. HDP'nin Kürt partisi olmaktan öte Kürtçü bir parti olduğunu toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından Kürtçü bir parti olarak kabul edilmektedir. Kürtçü olmaktan öte ayrılıkçı terör örgütü PKK ile bağları olduğu mahkeme kararları ile tescillenmiştir. 

HDP'nin siyasal yöntem ve stratejisini belirleyen kişilerin oldukça zeki olduğu ortadadır. Kendilerini Dünya'da solcu gibi göstermek istedikleri için diğer sol hareketleri bünyelerine almaktadır. O örgütler içindeki birikimli kimseleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. 1960-70'lerde Kürtçü hareketler sol örgütler içinde gizleniyordu. Şimdi ise boynuz kulağı geçmiş, bazı sol hareketler Kürtçü hareketler içine sığınmıştır. Gerçi 1990'dan sonra S.S.C.B.'nin dağılmasından sonra taraftar bulamayan bu örgütlerin çoğu, tabela derneklerinden farksızdır. Aslen PKK ya da uzantıları ile iş tutan solcular, gerçekte solcu değil küreselcilerin güdümündeki liboşlardır. 

 Bütün bir gerçekler ortada iken CHP'nin Gebze il başkanı Musa Yılmaz, HDP'nin devrimci bir parti olduğu açıklaması oldukça üzücü olmuştur. Aslen bu açıklama, Yeni CHP'nin içine düştüğü vahim durumun ifşalarından son biridir. Bu açıklamaya, CHP Gebze teşkilatından Canan Türk, soyadının ve bulunduğu partinin kuruluş felsefesinin gereğini yaparak tepki göstermiştir. Ne yazık ki bazı  CHP'li yöneticiler de Musa Yılmaz'a destek göstermiştir. "CHP'nin içine HDP kaçmış diyenler" haklı çıkıyor gibi gözüküyor. Atatürk'ün resimlerini ve Türk bayrağını resmi sayfalarından kaldıran, şehit yakını çalışanları aşağılayan, bu partiyi içinde en ufak Türklük aşkı ve Atatürk bilinci olan kimse savunamaz. 

 Solcu partiler felsefeleri gereği etnik ve mezhepsel yapılanmalar olmazlar. Tüm vatandaşların sınıfsal mücadelesi doğrultusunda mücadele ederler. Avrupa'da dini ya da etnik partiler kurulamaz, bu tür partiler kurulsa da ilk o ülkenin solcuları karşı olur. Etnik yapılanmalar sonunda bölünmeye yol açarlar. Bu tarihle sabittir. 

HDP Sol Parti Kürt CHP Kürtçü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ