"KADINLARIN HAFİF ŞEKİLDE DÖVÜLEBİLECEĞİ” VAAZ EDİLEN CAMİ HAKKINDA KARAR

Belçika’nın Leuven kentinde bulunan Al Ihsaan Camii, bir imamın, "itaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı" sözlerini içeren vaazının ardından kapatılma aşamasına geldi.

Admin
Bu içerik 664 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Belçika'nın Flaman kesimindeki Leuven kentinde bulunan Al Ihsaan Camii, bir imamın, "itaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı" sözlerini içeren vaazının ardından kapatılma aşamasına geldi.

Yeni Flaman İttifakı Partisi'ne (NV-A) mensup Başbakan Homans, caminin Selefi eğitimi desteklediğine dair çok güçlü işaretler bulunduğunu söyledi.

Leuven'de 1976'da açılan cami, 2017 yılı sonlarında, "kadınların dövülebileceğini" içeren bir vaaz nedeniyle tartışmaların odağına oturdu. Camide görevli bir imamın, "itaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı" yönündeki vaazı üzerine, cami ruhsatı geçici olarak askıya alındı. Cami yönetimi tarafından görevden alınan imamın, çocuklara yönelik dersler vermeye devam etmesi üzerine, Flaman hükümeti harekete geçti.

'SELEFİ DERNEKLER EĞİTİM VERİYOR'

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Başbakan Homans, 26 Temmuz'da caminin ruhsatının iptal edilmesi için resmi işlem başlattığını açıkladı. Başbakana göre, "kadınların itibarsızlaştırıldığı camide", Selefi dernekler eğitim faaliyetleri de düzenliyor.

Homans, caminin Selefi örgütlerle bağı konusunda ciddi işaretler bulunduğunu belirterek, Leuven ve caminin yer aldığı Herent ilçesi belediye meclislerinden görüş istedi.

Herent Belediye Meclisi, Salı akşamı yaptığı toplantıda, Al Ihsaan Camii konusunda görüş bildirmeme kararı aldı. Sağcı Flaman partilerin çoğunlukta olduğu meclisin bu kararı, Başbakan Homans'a destek olarak yorumlanıyor.

Toplantıda, sol muhalefetin, cami ruhsatının iptaline ilişkin sürecin sona erdirilmesi yönündeki talebi reddedildi. Leuven Belediye Meclisi'nde ise çoğunluktaki sol partiler, ruhsat iptalinin cami ile diyaloğu azaltacağını savunarak, caminin kontrol altında tutulup topluma uyumlu hale getirilmesini istedi.

Sağcı Flaman partileri ise camideki Selefi etkisine dikkat çekerek, Başbakan Homans'a destek verdi. Homans, belediye meclisleri ve güvenlik makamlarından gelen tavsiyelerin ardından, Al Ihsaan Camii ile ilgili kararını 26 Eylül'den sonra açıklayacak. Caminin ruhsatının iptali, fiilen kapanması anlamına geliyor. Böyle bir kararın çıkması durumunda Al Ihsaan Camii yasal tanınırlığını kaybedecek ve devlet yardımı alamayacak.

KURAN KURSLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÇAĞRISI

Hollanda'da Selefi mezhebine ait camilerde, kadın ve eşcinsellerin aşağılandığı, Kuran kurslarında "kâfirlerin ve eşcinsellerin öldürülmeyi hak ettiği" yönünde sözler söylendiğine dair haberlerin çıkması üzerine, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema da bu görüşlerde ısrar eden camilerin kapatılacağını açıklamıştı.

Belçika'da eski devlet bakanı Zühal Demir, ülkesinde de Hollanda'dakine benzer sorunların yaşandığını söyledi. Demir, sayıları giderek artan Kuran kursları konusunda kapsamlı araştırma yapılması için Devlet Güvenliği Kurumu'na çağrıda bulundu. Demir'e göre, eğitim müfettişlerinin denetiminden uzak olan Kuran kurslarında "radikal dini öğretiler" çocukları hedef alıyor.

Belçika Leuven cami imam kadın dövmek kapatılma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ