GRETA THUNBERG, ”BENİM ÇOCUKLUĞUMU ÇALDINIZ?”

İsveçli küçük çevreci Greta Thunberg Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Sorunları konferansında yaptığı konuşmasında dünya liderlerine seslenerek, ”Benim çocukluğumu çaldınız? Ben burada değil Atlanta’nın öbür ucunda okulumda olmam gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

GRETA THUNBERG, ”BENİM ÇOCUKLUĞUMU ÇALDINIZ?”
GRETA THUNBERG, ”BENİM ÇOCUKLUĞUMU ÇALDINIZ?” Admin
Bu içerik 5053 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Küçük çevre mücadelecisi Greta Thunberg’in BM’deki konuşmasına göz yaşları damgasını vurdu. Greta, “Boş sözlerinle hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız, buna nasıl cüret edersiniz? Ben burada değil okyanusun öbür ucunda okulumda olmam gerekiyordu” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yine de hâlâ şanslı olanlardan biriyim. İnsanlar acı çekiyor. İnsanlar ölüyor. Tüm ekosistemler çöküyor. Kitlesel bir yok oluşun başlangıcındayız ve tüm konuştuğunuz para ve sürekli ekonomik büyüme hikayeleri. Nasıl cüret edersiniz?”

Greta Thunberg konuşmasında günümüzün iklim politikalarını da sert biçimde eleştirdi. Konuşmasına, “Bunun ‘her zamanki gibi bir iş’ ve bazı teknik gelişmelerle çözüleceğini iddia etmeye nasıl cüret edersiniz. Bugünkü emisyon seviyeleriyle birlikte karbondioksit bütçemiz sekiz buçuk yıl içerisinde tamamen sona ermiştir. Bugün burada sunulan hiçbir plan bununla uyumlu olmayacak. Çünkü bu rakamlar sizler için çok rahatsız edici. Hâlâ öyle olduğunu söyleyecek kadar olgun değilsiniz? Bizleri hayal kırıklığına uğrattınız. Ancak bugünkü gençler, ihanetinizi anlamaya başladı. Gelecek nesillerin gözleri sizlerin üstünde olacak. Eğer bizi başarısız ederseniz, sizleri asla affetmeyeceğiz. Kaçmanıza izin vermeyeceğiz. Burada ve şimdi sınırı çiziyoruz. Dünya uyanıyor ve değişmek istiyor, ister isteseniz de istemeseniz de” dedi.

Greta Thunberg BM Birleşmiş Milletler Çevre konferansı İklim İklim politikaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ