BARIŞ PINARI HERAKATI’NI BASKI DURDURDU

Ankara-Washington arasındaki anlaşma, YPG’nin ağır silahları bırakıp 32 km. derinlikte oluşturulacak güvenli bölgeden güneye çekilmesini içeriyor. Bölge, TSK kontrolünde olacak.

BARIŞ PINARI HERAKATI’NI BASKI DURDURDU
BARIŞ PINARI HERAKATI’NI BASKI DURDURDU Admin
Bu içerik 651 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türkiye, terör örgütü PKK/YPG güçlerinin “güvenli bölgeden” çekilmesini sağlamak için Suriye’nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı 120 saatliğine durdurma kararı aldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ve Türkiye’nin Suriye’de “ateşkes” üzerinde anlaştığını belirtirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu bir ateşkes değildir. Biz sadece operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz” dedi.


Türkiye’nin 9 Ekim’de Fırat’ın doğusunda YPG’ye yönelik Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmasıyla Türkiye’ye birçok yaptırım tehdidinde bulunan ve bazı yaptırımlara onay veren Trump, harekâtın hemen ardından “Türkler ve Kürtler arasında anlaşma sağlayabiliriz, bunu isterim” demiş, ABD Dışişleri Bakanlığı da Trump’ın kendilerine Türkiye ile YPG arasında ateşkes sağlanması konusunda çalışma başlatılması talimatı verdiğini açıklamıştı. Bu kapsamda ABD’den Ankara’ya iki ayrı heyet geldi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in içinde olduğu bir heyet, önceki gün Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la görüşürken dün de ABD Başkan Yardımcısı Pence, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1 saat 40 dakika baş başa, Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da içinde bulunduğu ABD heyetiyle Türk heyeti de 2 saat 40 dakika süren görüşmeler gerçekleştirdi.

‘AĞIR SİLAHLAR TOPLANACAK’

Toplantıların ardından Türkiye ve ABD, 13 maddelik “Kuzeydoğu Suriye’ye ilişkin ortak açıklama” yayımladı. ABD’nin, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anladığı belirtilen açıklamada “Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır” denildi. Güvenli bölgenin, TSK’nin kontrolünde olacağı ve iki ülkenin güvenli bölge konusunda eşgüdüm içinde olacağı vurgulanan açıklamada “Türk tarafı Barış Pınarı Harekâtı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Harekât, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır” denildi. Açıklamada, harekâta ara verildiğinde ABD’nin 3 Türk bakana uyguladığı yaptırımlara ek yaptırım getirmeyeceği, çekilmenin ardından harekât durdurulduğunda bu yaptırımların kaldırılacağı belirtildi.

KOBANİ VURGUSU
Görüşmelerin ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenleyen Pence, “Trump ve Erdoğan’ın güçlü dostluğu ve liderliği, Türkiye ve ABD’nin güçlü dostluğu sayesinde bugün bir ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı” dedi. Türkiye’nin harekâta YPG’nin, Suriye’nin Türkiye sınırında 32 kilometre derinlikte oluşturulacak güvenli bölgeden güneye çekilmesine izin vermesi için 120 saatliğine ara vereceğini belirten Pence, ayrıca Türkiye’nin Kobani’ye bir askeri operasyon düzenlememe sözü verdiğini de savundu.

ÇAVUŞOĞLU: ATEŞKES DEĞİL, ARA VERMEK

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile üzerinde sağlanan uzlaşmanın “ateşkes” olarak adlandırılamayacağını dile getirerek şöyle konuştu: “Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz, sadece zaten operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz. Güvenli bölgeden terör unsurları tamamen çıktıktan sonra ancak harekâtı durdurabiliriz. ”

‘TAAHHÜDÜMÜZ OLMADI’
Çavuşoğlu, Pence’in “Türkiye, Kobani’ye operasyon düzenlememe sözü verdi” ifadesini de yalanlayarak “Biz oraya girmeyeceğiz ya da bir şey yapmayacağız diye bir şey konuşulmadı. Onların söylediği şu, artık orada Ruslar ve rejim var. Onu siz de Ruslarla görüşürsünüz dediler” dedi. Çavuşoğlu, Münbiç, Kobani ve Kamışlı’da Suriye hükümet güçleri ve Rusya’nın olduğunu belirterek “Bu akşam Cumhurbaşkanımız Putin’le görüşme gerçekleştirdi. Amacımız 32 km derinlikte ve de 444 km’lik uzunlukta hiçbir terörist kalmaması. Bir kısmını Amerika ile hallediyoruz, Münbiç ve bazı kısımlarını Rusya ile görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘SEVİYESİNE İNMEYİZ’
Çavuşoğlu, Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektupla ilgili de “Biz cevabımızı sahada verdik” dedi. Çavuşoğlu, mektubun üslubuyla ilgili “Zaten Amerikan toplumu böyle bir seviyesizlik görmedik diye cevap veriyor. Cumhurbaşkanımızın böyle bir seviyeye inmesi de hiçbir zaman olmamıştır, olmaz da” diye konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara’da Türkiye ile ateşkes uzlaşısına varıldığı açıklamasının hemen öncesinde ABD’li senatörlerden Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki harekâtına karşı yaptırım tasarısı hamlesi geldi. ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlardan dolayı Ankara’ya karşı yaptırımlar içeren bir yasa tasarısını Kongre’ye sunacaklarını açıkladı. Yaptırım paketinde askeri mali transferler, Halkbank, S-400 alımı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması ve vize yaptırımları yer aldı. Graham, Türkiye’nin operasyonun ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye attığını savundu.

Kaynak: Cumhuriyet

ABD Türkiye Barış Pınarı Harekatı anlaşma ateşkes PKK YPG PKK/YPG Erdoğan Trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Bonab     2019-10-18 Turk ordusuna bir kompas daha Rus destekli Suriye ordusu ile savasa sokacaklar.ABD nin Suriye deki varligi coktanbitmistir.Simdi ise turkiyedeki isbirlikcilerini harekete gecirdi diye dusunuyorum. Saygilar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ