SOYKIRIMCILARDAN ‘SOYKIRIM’ ATAĞI

Amerika Temsilciler Meclisi’nden Türkiye’ye karşı ‘Sözde Ermeni Soykırım’ atağı geldi. Temsilciler Meclisi Kurullar Komitesi’nden geçen tasarı yarın ya da Perşembe günü Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanması bekleniyor.

SOYKIRIMCILARDAN ‘SOYKIRIM’ ATAĞI
SOYKIRIMCILARDAN ‘SOYKIRIM’ ATAĞI Admin
Bu içerik 593 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyaretine sayılı günler kala ABD Temsilciler Meclisi’nden Sözde Ermeni Soykırımı atağı geldi. Amerika ne zaman Türkiye ile anlaşmazlığı düşse hemen Sözde Ermeni Soykırım yalanına sarılıyor.

Amerika kıtadaki ‘Kızılderililere” uyguladığı soykırımla anılan bir birleşik devlettir. Kızılderililer bugün bile belli alanlara sıkıştırılmışlardır. Amerikanın Soğuk Savaş Dönemi ve sonrası dünyada yaptığı katliamlar canlı örnekler olarak gözler önünde durmaktadır. Buna rağmen ABD Temsilciler Meclisi’nin ‘temcit pilavı’ tadı veren soykırım kabulü tehditlerinin fazla bir önemi taşımamaktadır.

ABD Temsilciler Meclisi’in böyle bir atağa geçmesinin bir başka nedeni de Türkiye’nin Rusya ile olan son dönem yakınlaşmalarının önemli bir rolü vardır. Türkiye Rusya’da S-400 füzeleri satın almış ve savaş uçakları konusunda görüşmeler yapıldığı yönünde haberler basına sızmıştı.

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını kabul eden karar tasarısının hemen ardından oylanan yaptırım yasa tasarısı da 403 evete karşı 16 hayır ile kabul edildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün (29 Ekim) ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz. Üst düzey yetkililerimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan bu tasarı, NATO çatısı altında sürdürülen Müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır." denildi.

Sözcü gazetsinin haberine göre ABD Temsilciler Meclisi'ne benzer bir karar tasarısı 2010 yılında getirilmiş, Türkiye büyük tepki göstermişti. O dönemde ABD'deki Türk Büyükelçisi geri çekilmiş, böyle bir tasarının Türkiye açısından “kabul edilemez” olduğu değişik yollarla ifade edilmişti. Tasarı, o dönem ABD'de görevde olan Başkan Barack Obama yönetiminin devreye girmesiyle, rafa kaldırılmıştı.

Temsilciler Meclisi'nde iki gün içinde oylanması beklenen tasarı, 1915 olaylarını “soykırım” olarak resmen tanınmasını ve anılmasını öngörüyor. Tasarı ayrıca olayların “soykırım” olarak okullarda okutulmasının da teşvik edilmesi ile, inkar edilmesinin önüne geçilmesini öngörüyor.

ABD Temsilciler Meclisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türkiye Recep Tayyip ERdoğan Rusya Sözde Ermeni Soykırımı Obama Perşembe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ