ABD, İRAN KUDÜS GÜCÜ KOMUTANI KASIM SÜLEYMANİ’Yİ ÖLDÜRDÜ

Dünya haber ajanları ‘acil’ oduyla tüm dünyaya İran’ın Bağdat’ta bulunan Kudüs Muhafız Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye karşı bu gece düzenlediği atakla öldürüldüğünü duyurdu. Bunu üzerine çeşitli senaryolar yazılmaya başlandı. İran ve ABD savaşı yaşanır mı?

ABD, İRAN KUDÜS GÜCÜ KOMUTANI KASIM SÜLEYMANİ’Yİ ÖLDÜRDÜ
ABD, İRAN KUDÜS GÜCÜ KOMUTANI KASIM SÜLEYMANİ’Yİ ÖLDÜRDÜ Admin
Bu içerik 537 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), “İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Başkan Donald Trump’ın talimatı doğrultusunda öldürüldüğünü” duyurdu.

ABD’nin insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik gerçekleştirilen füze saldırısı sonucu Suriye’de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’in de öldüğü belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi verdiği haberin ön başlığında, “Süleymani'nin öldürülmesi 'Bölgedeki gerilim savaşa evriliyor' şeklinde yorumlanıyor” diye verdi.

Gazeteci ve Türkiye dahil Ortadoğu’yu iyi tanıyan Bitte Hammargren,” Bu, yeni yıla, yeni, çok tehlikeli bir başlangıç. Kasım Süleymani herhangi birisi değil, ancak İran'daki geniş çevrelerde bir savaş kahramanı olarak görülüyordü. İran'ın Suriye ve Irak'taki seçkin güçleri için hem İDIŞ’le mücadelede hem de İran'ın bölgesel çıkarlarının güçlendirilmesinde kilit rol oynayan stratejistti. Ayrıca potansiyel bir siyasi lider olarak görülüyordu” yorumunu yapıyor.

Süleymani’nin öldürülmesi emrini verdiğini söyleyen Trump, daha sonra yazdığı Twitter hesabından, “İran, ABD’nin Irak’taki büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıda parmağı vardır.Tamamen sorumlu tutulacaktır” diye yazıyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif da Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü teyit etti. Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada şu ifadeleri kullandı: “ABD’nin bu külhani maceracılığının tüm sonuçlarının sorumluluğunu taşıyacak” ifadelerini kullandı.

ABD Irak İran Kasım Süleymani Trump ABD Irak Büyükelçiliği Kudüs Muhafız Gücü Cevad Zarif
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ