UKRAYNA UÇAĞI İRAN TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?

İran'daki uçak kazasında 176 kişi öldü. 17 tanesi İsveç'te ikamet ediyordu. İran bir motor arızasının kazaya neden olduğunu iddia ediyor. Fakat birkaç ülke İran'ı, uçağı vurmakla suçluyor. İsveç Başbakanı Stefan Löfven, TT'ye İsveç'in soruşturmada "tam şeffaflık" istediğini söyledi.

UKRAYNA UÇAĞI İRAN TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
UKRAYNA UÇAĞI İRAN TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ MÜ? Admin
Bu içerik 582 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çarşamba sabahı erken saatlerde, Boeing 737-800 modeli Ukrayna Havayollarına ait uçak havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Uçakta 176 yolcu vardı ve kurtulan olmadı. Yolcu listesi incelendiği zaman 17 kişinin İsveç'te yaşadığını belirlendi. Uçağın düşmesinden  birkaç saat sonra İranlı yetkililer, nedenin uçakta bir motor arızası olabileceğini söylediler. Fakat başta Kanada olmak üzere ABD, Ukrayna ve bazı ülkeler uçağın İran füzesi ile düşürülmüş olabileceğini dillendiriyorlar.

Kazalara ilişkin bilgiler çeşitli yönlerden elde ediliyor ve Avrupa güvenlik hizmetleri tarafından güvenilir olarak kabul ediliyor. Bu durumda hem İngiltere hem de Pentagon ve ABD savunmasındaki kaynaklar bilginin doğru olduğuna inanıyor. Avustralya ayrıca uçağın bir füze tarafından düşürülmüş olabileceğini ileri sürüyor.

Yolcuların  63'ü Kanada kökenli. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ”İran'ı ateşle oynamakla” suçlayan ilk kişi oldu. Trudeau, Perşembe akşamı düzenlediği basın toplantısında "Bu kasıtsız olabilir" dedi. ABD ordusuna göre, bu sadece bir değil, her ikisi de Rusya'da yapılan iki füze idi. Suçlama, analistlerin İran radar sinyallerini vurulmadan önce uçağa hedeflendiğini ileri sürüyorlar.

Ancak ABD, İran'ın yanlışlıkla uçağı düşürdüğüne inanıyor. Donald Trump, ”Çok sıkıntılı bir bölgeden uçtu. Birisi hata yapmış olabilir” diyor. İran devlet basınında çıkan haberler CNN'ye göre, İran aynı zamanda ABD'yi uçağı füzelerle vurduklarını konusunda yalan söylemekle suçluyor.

CNN’ye konuşan İran hükümetinin sözcüsü Ali Rabiei, "ABD hükümetinin psikolojik operasyonu ve onları bilinçli ya da bilinçsiz olarak destekleyenlerin yaslı ailelere hakaret etmesi ve bu tür yanlış anlamaları yayarak onları belirli hedeflere maruz bırakması üzücü" dedi.

İran daha önce ABD uçak üreticisi Boeing'in, uçağın iki kara kutusunun soruşturma ve analizinin bir parçası olmayacağına karar vermişti. İran havacılık başkanı Ali Abedzadeh, ”Kara kutular kazanın meydana geldiği ülkede, yani İran'da analiz edilmesi gerekir” diyor.

Ancak Perşembe günü ortaya atılan varsyımlar insanların kafalarını karıştırıyor.  Ali Abedzadeh CNN'e, ”Genel olarak İran'ın herkesin bildiği gibi kara kutuyu çözme potansiyeli ve bilgisi var. Ancak bu özel Ukrayna Boeing 737 uçağındaki kara kutu hasar gördü” ifadesini kullanıyor.

Abdezadeh'e göre, Ukraynalı uçak uzmanları Cuma günü kara kutunun kodunu çözmeye başlamalı. İran, aynı zamanda, Boeing'i kazanın nedenini bulmak için uzman toplantılarına katılmaya davet etti. Reuters'e göre. ABD bu daveti kabul etti.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Cuma sabahı İran'ın uçağı düşürmüş olabileceği söyledi. İsveç haber ajansına (TT) gönderilen bir e-postada, Stefan Löfven’in Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile temas halinde olduğunu yazıyor. Löfven,“Bu bilgilerin hızlı, eksiksiz ve şeffaf bir soruşturma ihtiyacını daha da artıracağına karar verdik. Ayrıca, etkilenen ülkelerin ulusal uzmanlarının katkıda bulunabilmeleri ve soruşturmaya tam şeffaflık vermeleri gerektiği konusunda anlaştık. Etkilenen diğer ülkelerle yakın ve sürekli iletişim kurmayı kabul ettik ”dedi.

Başbakan ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomyr Zelenskyj ile görüştüğünü ve İsveç'in "soruşturmada Ukrayna ile yakından çalışacağını" duyurdu.

New York Times'ın elde ettiği bir videoda, Uçağın Tahran'ın üzerindeyken bir füzenin isabet ettiği ve füzeyi gösteren gazete tarafından yazılıyor. Gazete, filme alınan görüntünün aynı alanda ve aynı zamanda Ukrayna'ya giderken Boeing uçağının radyo sinyalini kaybetmesiyle gerçekleştiğini yazıyor.

Video, füzenin uçağa çarptığında küçük bir patlamanın nasıl gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak, uçak patlamaz, ancak birkaç dakika boyunca uçmaya devam eder. Uçak uzmanı Hans Kjäll, ”Videodan çok büyük sonuçlar çıkarmak zor” yorumunu yapıyor. Ayrıca Expressen TV’de Hans Kjäll, ”Her ne kadar bir patlama olduğunu görebilirsiniz, ancak bir füze olup olmadığını anlamak bu çok zor. Bence gerçek kara kutularda olmalı” ifadelerini kullanıyor.

Hans Kjäll, ”Uçağın enkaz resimleri, düşüş yerinden spekülasyona katkıda bulunacak biçimde servis edilmiştir. Muhtemelen füzeden olan metalleri bulmak için deliğin kendisinin metalurjik muayenesini yapmak gerekir. Muhtemelen gördüğünüz deliklerin füze delikleri olduğunu söylemek için henüz erken” diyor.

Kaynak: Dünya basını

Ukrayna Havayolları İran Ukrayna İsveç Kanada füze düşürmek suç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ