İRAN, UKRAYNA UÇAĞINI YANLIŞLIKLA DÜŞÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF ETTİ

Ukrayna Havayolları’na ait 737-800 tipi yolcu uçağı 8 Ocak sabahı günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek için havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüştü. Uçakta 176 yolcu bulunuyordu. Uçakta bulunanların tamamı yaşamlarını yitirmişti.

İRAN, UKRAYNA UÇAĞINI YANLIŞLIKLA DÜŞÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF ETTİ
İRAN, UKRAYNA UÇAĞINI YANLIŞLIKLA DÜŞÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF ETTİ Admin
Bu içerik 897 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Olayın ardından düşen uçağın "teknik bir aksaklık" ya da “motor hatası” nedeniyle düştüğünü savunan Tahran Molla Yönetimi, Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi uçağın "insan hatası" kaynaklı düşürüldüğünü kabul etti.

İran yüksek askeri yönetimi mürettabat da dahil 176 kişinin bulunduğu uçağın “yanlışlıkla” vurulduğunu açıklamak durumunda kaldı. İran devlet televizunun verdiği haberde, uçağın İran Devrim Muhafızları’na ait hassas bir bölgenin yakınlarında uçması nedeniyle “insan hatası kaynaklı” düşürüldüğünü açıkladı. Ayrıca Tahran Molla Yönetimi, olayda kusuru bulunanların yargılanacağını belirtti.

Reuters haber ajansı ise Ukrayna Havayolları’na ait uçağın kara kutu incelemesinde Fransız BEA şirketinden uzmanların da yer alacağını aktarmıştı. Tahran, uçağın kara kutusunu Amerikan firması Boeing’e göndermeme kararı almıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’ten de dünyanın dikkatle takip ettiği kazaya ilişkin bir açıklama geldi. Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Zarif, “Üzücü bir gün. Silahlı Kuvvetler tarafından yapılan iç soruşturmanın ilk sonuçları: ABD’nin maceracılığından kaynaklanan kriz sırasında insani bir hata felakete neden oldu” yazdı.

Uçakta bulunan yolculardan 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 ukraynalı (mürettabat dahil), 10 İsveçli, 4 Afganistanlı, 3 Alman ve 3 İngiliz yurttaşıydı.

İran Ukrayna Ukrayna Havayolları uçak itiraf etti itiraf Cevad Zarif İran TV
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ