NORVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ ÇIKTI

Norveç'te Sağ Parti ile ırkçı İleri Adım Partisi’nin yürüttüğü hükümette kriz çıktı. Irkçı ileri Adım Partisi bugün (20/01-2020) hükümetten ayrılacağını açıkladı.

NORVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ ÇIKTI
NORVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ ÇIKTI Admin
Bu içerik 610 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Norveç Hükümetinde krizin çıkmasına Suriye’den Norveç’e haftas sonu getirilen bir IŞİD’li kadının durumu yol açtı. Olayla ilgili olarak basın toplantısında ırkçı İleri Adım Partisi Başkanı Siv Jensen, “Bardağı taşıran son damla” yorumunu yaptı.

Irkçı parti Pazartesi günü (bugün) kurmaylarını toplayarak bir durum değerlendirmesi yaptılar. Toplantıda hükümetten derhal ayrılma kararı verilmesi yönündeki görüş ağırlıklı olarak benimsendi. Öğleden sonra basının karşısına çıkan Başkan Siv Jensen hükümetten ayrılacaklarını açıkladı. Siv Jensen; “Partimizin politikalarından yeterlice yararlanamıyoruz. Bu nedenle hükümetten ayrılıyoruz” değerlendiemesini yaptı. Devamla, “Hükümette altı buçuk yıldır iyi bir politika uyguladığımız için gurur duyuyorum. Hükümetin katılımı, kendi içinde bir amaç değil, politikayı uygulamamız için her zaman bir araç olmuştur” dedi.

Norveç hükümeti hafta sonu Suriye’den IŞİD ile bağlantılı 29 yaşındaki bir Norveçli kadını ülkeye getirmişti. Bu durum ırkçı parti yönetimini fena halde kızdırdı ve Jensen, bu durumun partisinin tüm değerlerini çiğnediğini ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Siv Jensen; “Eve çocukları getirebiliriz, ancak Norveç'in dayandığı tüm değer tabanını yıkmak isteyen insanları değil. Bardak taştı. Hükümette kalmamıza gerek yok. Fakat ülkedeki başbakanı değiştirmek istemiyoruz. Erna Solberg iyi bir başbakan ve ülkeyi yönetme hakkı olduğuna inanıyoruz” görüşünü yineledi.

Irkçı İleri Adım Partisi’nin açıklamalarından bir saat sonra Başbakan Erna Solberg; “İleri Adım Partisi’nin farklı bir görüşe sahip olduğuna saygı duyuyorum. Bu zor bir değiş tokuştu. Ama benim için çocuğun Norveç'e gelip yardım alması önemliydi. Hükümette barış uğruna yardım edemedik. Harekete geçtik. Çünkü bunun aile ve çocuk için doğru olduğunu düşündük” yorumunu yaptı.

Başbakan hükümetinin devam etmesi için hükümetteki diğer iki partiyle görüşmeler yapacağını açıkladı.

Norveç hükümet kriz İler Adım Partisi Siv Jensen IŞİD kadın militan Erna Solberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ