TÜRKİYE’DEKİ ÇIĞ FELAKETİNİN ARDINDAKİ GERÇEK

Van’da yaşanan çığ felaketinin ardındaki gerçekler yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor. Çığ felaketine tüm uyarıları dinlemeyen ve ciddiye almayan AKP eski Van milletvekili aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı olan Gülşen Orhan’ın neden olduğu bildiriliyor.

TÜRKİYE’DEKİ ÇIĞ FELAKETİNİN ARDINDAKİ GERÇEK
TÜRKİYE’DEKİ ÇIĞ FELAKETİNİN ARDINDAKİ GERÇEK Admin
Bu içerik 1333 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Van’da yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketine tüm uyarılara karşın kendi bildiğini okuyan AKP eski Van milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülşen Orhan inadının neden olduğu AKUT Derneği Başkanı Recep Salcı ve HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir HaberTürk TV’deki “Para” programında açıklıyorlar.

Çığ felaketi öncesinde, “Öncesi ile ilgili bir tedbirsizlik var” diyen HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. Ak Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil.’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’un uyarıları dikkate almayarak iş makineleri ile yola çıktığını ifade eden Bülent Aydemir, şöyle devam etti:

Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinesini yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makineleri yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makineleriyle öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Can ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinesi ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.

Bülent Aydemir, bu tedbirsizliği AKUT Derneği yönetim kurulu başkanı Recep Şalcı’ya da soruyor. Şalcı olaya ilişkin olarak, “Oluşan bütün kazalar, bu bir faciadır. Oluşmasında yapılmış hatalar vardır. Belki bu da o hatalardan bir tanesidir” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye Van Başkale çığ Gülşen Orhan AKUT HaberTürk TV Recep Salcı Bülent Aydemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ