BAŞSAVCILIK DA İLKER BAŞBUĞ’U DOĞRULUYOR!

İlker Başbuğ, 2009'da Meclis'e getirilen tasarıda FETÖ parmağı olduğunu söylediği için linçe uğradı. Ancak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı tespitleri iddianameye yazmıştı. Başbuğ, “26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti. Bunun üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü grup toplantısında AKP’lilere ”dava açın” talimatını vermişti.

BAŞSAVCILIK DA İLKER BAŞBUĞ’U DOĞRULUYOR!
BAŞSAVCILIK DA İLKER BAŞBUĞ’U DOĞRULUYOR! Admin
Bu içerik 13284 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

TSK’ya karşı kumpas döneminde, asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemede FETÖ’nün parmağına işaret eden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a AKP cephesinden hücum başladı. FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili 2009’daki düzenlemenin altındaki imzalara işaret eden Başbuğ’a karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP’ye “dava açın” talimatı verdi. Yandaş köşeler de linçe başladı. Ancak söz konusu tespitin tek sahibi Başbuğ değil. 15 Temmuz Genelkurmay Çatı Davası’nın iddianamesinde de benzer tespitler yer alıyor.

BAŞSAVCILIĞI DA DAVA AÇACAK MISINIZ?

Ankara Başsavcılığı, “Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” ifadeleriyle FETÖ’nün iktidara Meclis’te yasa değişikliği yaptırdığını tespit ederek iddianameye geçirmişti.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “FETÖ’nün 2008-2014 yılları arasında TSK’yi ele geçirdiği” belirtilirken, 430. sayfada, “Diğer yandan generallikte rütbe bekleme süresini dört yıldan üç yıla indirerek, kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmaya çalışmıştır. Son olarak kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllarda mezun olmuş subayları TSK’den tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

FETÖ’CÜLERİ KİM GENERAL YAPTI?

“FETÖ’cü subaylara erken general olma” yolunu açan bu yasa değişikliği teklifinin altında ise AKP’lilerin imzası vardı. 37 AKP milletvekilinin imzasının olduğu teklif, 30 Aralık 2015 tarihinde “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adıyla Meclis Başkanlığı’na sunulmuştu.

İddianamede, “2013 yılı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrasında terfi eden generallerin neredeyse tamamının FETÖ mensubu olduğu” belirtilirken, “2013 YAŞ’ta terfi eden generallerin bir iki istisna hariç hepsi darbeye fiilen iştirak ettikleri için TSK’den ihraç edilmiş veya tutuklu durumdadır. 2011 ve 2012 yıllarında icra edilen YAŞ toplantıları neticesinde de durum aynı şekildedir. 2014 ve 2015 yıllarında albaylıktan Tuğg./Tuğa.lığa terfi ettirilen personelin yüzde 80’i ihraç edilmiştir” denilmişti.

Kaynak: İlk-Kurşun sitesi

Türkiye AKP Cumhurbaşkanı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dava FETÖ siyasi ayak Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kartal Ayandon     2020-02-11 Kesinlikle işaret ettiğini doğru buluyorum ama bu ülkede gerçeklerin halk tarafından bilinmesi iktidarın hiç işine gelmemiştir çünki o gerçekler kendilerin içinde olduğu gerçekler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ