CİA’NİN CASUSLUK DARBELERİNDE İSVEÇLİ ŞİRKET ÖNEMLİ ROL OYNADI

Crypto AG adlı bir İsveçli Boris Hagelin’in kurduğu ve 2. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’ye taşıdığı şifreleme şirket Amerika’nın casusluk örgütü CİA’ye ve Almanya’nın BND kuruşlarına sattığı makinelerin şifresini verdi. Böylece her iki istihbarat ve casusluk örgütleri dünyada olup bitenleri ve çok gizli devlet, askeri sırları öğrendi. Ayrıca başka ülkelere de sattılar.

CİA’NİN CASUSLUK DARBELERİNDE İSVEÇLİ ŞİRKET ÖNEMLİ ROL OYNADI
CİA’NİN CASUSLUK DARBELERİNDE İSVEÇLİ ŞİRKET ÖNEMLİ ROL OYNADI Admin
Bu içerik 910 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Washington Post gazetesinin açıkladığına göre İsveç’te Boris Hagelin tarafından kurulan ve geliştirilen şifreleme şirketi tüm dünyaya sattığı makinalarının şifrelerini hem Anmerikalı CİA hem de Alman BND adlı istihbarat ve casusuluk kuruşlarına verdi. Bu iki kuruluş böylece dünyadaki devlet ve askeri sırları çözerek amaçları doğrultusunda çalışmalar yürüttüler.

CİA’ye bir gizli raporunda olaya ilişkin, “Yüzyılın istihbarat darbesiydi” diye yazıyor. Boris Hagelin AB Şifreleme Şirketi (AB Crypyoteknik)’nin adını İsviçre’de Şifreleme AG olarak değiştirdi. Şirket 120 ülkeye makinelerini satarak milyonlarca kazanç sağladı.

Washington Post, Alman ZDF ve İsviçre SRF ortak bir yayında,, şirketin gizlice ABD istihbarat servisi, CIA ve Batı Alman  BND'ye şifrelemeyi kolayca çözmeleri için kodları verdiğini ortaya çıkardılar. Bu uygulamada yabancı hükümetlerin yazışmalarındaki şifrelerin her iki devlet kurumları tarafından kırılmasına izin verildiği anlamına geliyor.

CİA’ye bir gizli raporunda, “Bu yüzyılın istihbarat darbesiydi. Yabancı hükümetler, ABD ve Batı Almanya'ya en gizli yazışmaların en az iki (ve muhtemelen beş veya altı) yabancı ülke tarafından kendilerine verilmesi karşılığında çok büyük paralar ödedi" diye yazdı.


                                   Ulusal Şifreleme Müzesinde bulunmaktadır

Boris Hagelin Crypto AG İsviçre AB Cryptoteknik CİA BND Washington Post ZDF SRF şifreleme ABD Almanya 2. Dünya Savaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ