TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN AÇILIŞININ 100. YILI KUTLU OLSUN

Bugün 23 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıldönümüdür. Aynı zamanda Egemenliğin saraydan halkın eline geçmişinin de 100’üncü yıldömüdür. Bugün Türk Ulusu’na kutlu olsun. İsveç Postası İngiltere ADD ve İsveç ADD’den aldığı iki kutlama mesajını yayınlıyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN AÇILIŞININ 100. YILI KUTLU OLSUN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN AÇILIŞININ 100. YILI KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 670 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Jale Özer (İngiltere ADD Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri):Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşunun 100.Yılında:

Bugün, dünyada antiemperyalist mücadelenin kalesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100.yılını büyük bir onur,çoşku ve gururla kutluyoruz.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önce meclisi devreye sokar, bu meclis kurtuluş savaşını yönetir, daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ni kurar.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açıldığı 23 Nisan 1920, ulusumuzun babadan oğula geçen saltanatla yönetilme şeklini yıkıp, yerine yönetim yetkisinin ve hakkının millete geçmesini sağladığı çok önemli bir gündür. Milletimiz bu hakkını ,yurdumuzu ele geçirmek isteyen dış düşmanlara ve bunlarla iş birliği yapma gafletine düşmüş olan padişahlık yönetimine karşı savaşarak kazanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir “diyerek meclisin iradesini ortaya koymuştur. Bu anlayış dayatma zihniyetini reddeder.Burada ne padişaha, ne tek adamlık siyasete ,ne de diktatöre yer vardır. Bu yüzden dir ki 23 Nisan 1920 Meclisi demokrasinin taşlarının atıldığı siyasi bir devrim olarak kabul edilir . Bu meclis ,Mustafa Kemal Atatürk’ün önce Amasya Tamimi ile başlattığı,Erzurum ve Sivas Kongre’lerinde pekişen ‘MİLLİ EGEMENLİK ‘ şiarini 23 Nisan 1920’de resmileştirmiştir.

Sevgili çocuklar:

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.’’diyen Ata’mız ,23 Nisan’ı toplumumuzun geleceği ve ülkemizin güvencesi olan çocuklara armağan ederek , sizlerin ulusal egemenlik kurallarına sahip çıkmanızı istemiştir. Yaşamınızın her döneminde,pusulanız her zaman Ata’mızın gösterdiği akıl ve bilimin ışığındaki yol haritası olmalıdır.Bunu hiçbir zaman unutmayınız.

İngiltere ADD olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın 100 yılını en kısa zamanda tekrar egemenliğinin kayıtsız şartsız millete geçeçeği bilinciyle kutlar, bağımsızlığı ve Türkiye Cumhuriyet’inin yaşaması için herzaman tek bir ışık kalana kadar aydınlanma ışığı olacağımıza bir kez daha söz veririz.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 100 yıl öncesindeki Gazi Meclisi’nde görev alan vatanseverleri saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

Mustafa Sönmez (İsveç ADD Başkanı ve Yönetim Kurulu) : 23 Nisan 1920’de açılan ve bugün 100’üncü yılını dolduran TBMM meclisi’mizin açılışını onur, coşku ve gurula kutluyoruz.

23 Nisan 1920 tarihi  Türk Ulusu için en önemli dönüm noktasıdır. Bu tarihte egemenlik saraydan halkın eline geçmiştir. Halk kendi iradesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin şahsında elinde bulundurmuş, iradesinin yansımasını sağlamıştır. Yetki artık sarayın değil, halkındır.

23 Nisan 1920’de TBMM sadece açılmakla kalmamış, hem emperyalistlerin kuklası Padişaha hem işgalci emperyalizme hem de emperyalizmin güdümündeki iç düşmanlara karşı amansız bir mücadele vermiş, bu mücadeleden utkuyla çıkarak kıvanç duyduğumuz TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ni kurmuştur. Böylece hem kurtuluşu hem de kuruluşu gerçekleştirmiştir. Saray kaybetmiş, halk kazanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk Büyük Söylev’inde (Nutuk), ”İçinde bulunduğumuz o günlerde Osmanlı Devletinin temelleri çökmüş, ömrü tükenmişti. Osmanlı ülkesi bütün bütüne parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Son olarak, bunun da paylaşılmasını sağlamak için uğraşılmaktaydı. Osmanlı devleti, onun bağımsızlığı, padişah, halife, hükümet, bunların hepsi kavramını yitirmiş bir takım anlamsız sözlerdi.

Neyin ve kimin dokunulmazlığı için kimden ve ne gibi yardım istemek düşünülüyordu. O halde sağlam ve gerçek karar ne olabilirdi?

Baylar bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan kısıntısız, koşulsuz, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak”

Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara verdiği değeri her fırsatta dile getirmiştir. Bugünün küçükleri ama geleceğin büyükleri olarak çok yetiştirilmelerini arzu etmiştir. Bu nedenle de 23 Nisan 1924'te, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI olarak kutlanmasına karar verilmiş, bu durum daha sonra  Atatürk tarafından 23 Nisan 1929'da bu bayramı çocuklara armağan edilmiş, dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmayan eşsiz bir davranış örneği sergilemiştir.

TBMM’nin açılışının 100’üncü yıldönümünde ülkemizde egemenliğin meclis’te yazılı olduğu gibi kayıtsız şartsız tekrar halkın eline tek dileğimizdir. Bir kez daha 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatanı bize emanet edenleri sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Türkiye Türkiye Büyük Millet Meclisi 100.yıl açılış Mustafa Kemal Atatürk egemenlik halk saray
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ