İSPANYA’DA YAPILAN ARAŞTIRMADA TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜK ÇIKTI

İspanya’da yeni yapılan bir araştırmada halkın yalnızca yüzde 5’inde koronavirüsüne karşı antikor oluştuğu ortaya çıktı. İsveçli epidemyolog Emma Frans, bu durumun kesin olmadığını ve bölgesel farklılıkların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

İSPANYA’DA YAPILAN ARAŞTIRMADA TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜK ÇIKTI
İSPANYA’DA YAPILAN ARAŞTIRMADA TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜK ÇIKTI Admin
Bu içerik 617 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Koronavirüsüne karşı bir yandan aşı bulma ve üretme çalışmaları sürerken diğer yandan “toplum bağışıklığı” üzerinde test çalışmaların ilki İspanya’da yapıldı. Bu çalışmaya göre İspanyol halkının sadece yüzde 5’inde antikor oluştuğu ortaya çıktı. İspanya virüse 30 binden fazla ölü veren bir ülke özelliğini taşıyor. Reuters’in haberine göre 10 binin üzerinde insan kanı incelendi.

Bu testin güvenirliği ve İsveç genelindedeki durumu ise, epidemiyologlar arasında ayrışma yarattı. Epidemiyolog Emma Frans, “Bu araştırma çalışmaları çok hızlı bir şekilde yapıldı- yeterince incelenmedi, gözden kaçırıldı - bu nedenle bu çalışmaya dayanarak İsveç için ne anlama geldiğini söylemek çok zordur” değerlendirmesini yaptı.  

Uppsala Üniversitesi epidemiyologlarından Tove Fall İsveç Televizyonu Aktuellt programına, “İspanya, dünyanın en çok zarar gören ülkelerinden biridir. Enfeksiyon için test yapılan tahmini insanların bu kadar düşük oranlarda olmaları bizim için iyi bir haber değil” dedi.

Emma Frans yaptığı açıklamalarda Tove Fall’a katılmadığını belirterek, “Bunun İsveç için neden kötü bir haber olacağını gerçekten anlamıyorum. Tüm dünya için, daha büyük bir oranın bağışıklık kazanılması daha iyi olacağı açıktır - açıkçası - ama İsveç'te biz önümüzdeki hafta umarım bilebileceğiz” dedi.

Ancak, Ulusal Halk Sağlığı epidemiyoloğu Anders Tegnell İspanyol çalışmasını sakin bir şekilde ele alınması gerektiğine inanıyor. İsveç'teki virüs kapmış insan sayısının tahminini yeniden değerlendirmek için herhangi bir neden olduğunu düşünmüyor. Tegnell TT haber ajansına, “Hayır, her ülke tektir, farklı özellikleri vardır. Muhtemelen bu hastalık için tahminen bu tip verileri ülkeden ülkeye aktaramayacağımızı iddia ediyorum” yorumunu yaptı.

Bulaşıcı Hastalıklar doktoru Björn Olsen, İspanya’da yapılan ve düşük oranda çıkan test için şaşırtıcı değil ifadesini kullanırken, “Güvenilir bir test. İspanyollar inanılmaz derecede kapsamlı bir çalışma yaptılar. Wuhan'dan elde edilen rakamlarla aynı seviyededir, burada yüzde biraz düşüktür” görüşünü ileri sürüyor.

İspanya koronavirüs test bağışıklık toplum bağışıklığı Emma Frans Tove Fall Anders Tegnell Björn Olsen Uppsala Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ