TRUMP, PROTESTOCULARI ASKERİ GÜÇ KULLANMAKLA TEHDİT EDİYOR

ABD’nin Minneapolis Eyaletinde geçen hafta George Floyd adlı siyahi genç bir polis tarafından yüzüstü yatırılarak tepesine basan polis memuru tarafından öldürülmüştü. Bu duruma tepki gösteren halk protesto gösterileri için sokağa çıktı. Geçen hafta Salı gününden bu yana süren protestolar 100’den fazla kente yayıldı.

TRUMP, PROTESTOCULARI ASKERİ GÜÇ KULLANMAKLA TEHDİT EDİYOR
TRUMP, PROTESTOCULARI ASKERİ GÜÇ KULLANMAKLA TEHDİT EDİYOR Admin
Bu içerik 567 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Protestoların 120 kadar değişik eyaletlerdeki kentlere yayılması ABD Başkanı Donald Trump’ın gözünü korkuttu. Trump, göstericilere karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkladı. Bir haftadır süren gösterilerde ayrıca dört kişi de polis tarafından öldürüldü. Kentlerde kırıp dökme, yağma olayları da yaşanmaya başladı.

George Floyd, Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in en az yedi dakika boyunca boynuna diziyle bastırması sonucu hayatını kaybetmişti. Ölürken “nefes alamıyorum” diyen ve ölüm anı saniye saniye kaydedilen Floyd’un cinayeti sonrası ABD’de sokaklar karışmıştı.

Trump, “Şimdi ayaklanmalara ve kanunsuzluğa son veriyoruz. Bir devlet sivilleri korumak için harekete geçmeyi reddederse, ABD ordusunu devreye sokup sorunu onlar için çabucak çözeceğim” açıklamasında bulundu.

Trump ayrıca protestocuları iki bölüme ayırarak birini “barışçıl” diğerini teröristler” olarak niteleyerek, “Barışçıl protestocuların öfkeli bir kalabalık tarafından boğulmasına izin veremeyiz. İsyanların en büyük kurbanları barışçıl vatandaşlar ve başkanları olarak onları güvende tutmak için savaşacağım” ifadelerini kullandı.

                                                       Protestocular Beyaz Saray önünde

Adli tıp raporunda olayın bir cinayet olduğunu açıklandı. 46 yaşındaki George Floyd’un cenazesi 9 Haziranda Detroit kentinde defnedilecektir.

ABD Donald Trump George Floyd protesto askeri güç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ