AMERİKA’NIN BAŞKENTİ WASHİNGTON’DA ATATÜRK HEYKELİNE BÜYÜK SAYGISIZLIK

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Mustafa Kemal Atatürk heykeline saldırı düzenlendi... İngilizce "Yurtta sulh cihanda sulh" yazan heykeli tahrip eden vandallar, heykelin üzerine rezil bir pankart astı.

AMERİKA’NIN BAŞKENTİ WASHİNGTON’DA ATATÜRK HEYKELİNE BÜYÜK SAYGISIZLIK
AMERİKA’NIN BAŞKENTİ WASHİNGTON’DA ATATÜRK HEYKELİNE BÜYÜK SAYGISIZLIK Admin
Bu içerik 630 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI  

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve barışçıl açıklama ve sözleriyle uluslararası kamuoyunun saygı duyduğu sayılı liderlerden birisi olan Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ulusuna, demokrasinin beşiği olarak anılan ABD’nin başkentinde saygısızlık…

Başkent Washington’da bulunan Atatürk heykeline yapılan vandallık sosyal medyada gündem oldu… Kimliği açıklanmayan saldırganlar Atatürk’ün heykelinin üzerine, İngilizce olarak “Evet işlediğim insanlık suçlarından suçluyum” ifadesi yer aldı. Çok sayıda insan bu olaya tepki gösterirken, “Yunan Soykırımı Merkezi” isimli kuruluş konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kuruluş sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, “Bu saldırıyı düzenleyen kişi 1922 yılında İzmir’den ayrılan bir kişinin ailesi olduğu öğrenildi” ifadesi kullanıldı.

Barışçıl açıklamalarıyla dünyanın saygı duyduğu Mustafa Kemal Atatürk’ün tahrip edilen heykelinin arkasında İngilizce olarak, “Yurtta sulh, cihanda sulh” yazıyor. Yunan faşistlerin heykelin üzerine astığı pankartta ise, “Evet, işlediğim insanlık suçundan suçluyum” ifadesi yer aldı.

Yunan Soykırımı Merkezi isimli kuruluş açıklamasına yanlış bilgiler ve kışkırtıcı iddialar eklemeyi de ihmal etmedi… 2008 yılında Avrupa Parlamentosu’nda konuşan bir akademisyenin Atatürk’e ettiği hakaretler hatırlatıldı.

Yaşananların ardından CHP’li Gürsel Tekin sosyal medya hesabından yaşananları ve Yunan lobisini sert bir dille eleştirdi. Tekin, “Washington’da bulunan Atatürk heykeline saldırıda bulunan ‘Yunan Soykırımı Merkezi’ni kınıyorum. Halklar arasında kin ve düşmanlık yaratma amacı taşıyan ve cehaletten beslenen bu vandallığı lanetliyorum. Kendi vatanımızda hür ve bağımsız yaşama mücadelemiz sonsuza kadar sürecek” açıklamasını yaptı. (SÖZCÜ)

Ameräka ABD Washington Mustafa Kemal Atatürk heykel saldırı Yunan Soykırım Merkezi Vandal pankrat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ