KURTULUŞTAN KURULUŞA TÜRK CUMHURİYETİ’NİN TESCİLLİ TAPUSU: ”LOZAN”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi” olarak kabul edilen Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü tüm kısıtlamalara karşın kutlanıyor. ADD Genel Merkezi’nin düzenleyeceği tüm etkinlikler yasaklandı.

KURTULUŞTAN KURULUŞA TÜRK CUMHURİYETİ’NİN TESCİLLİ TAPUSU: ”LOZAN”
KURTULUŞTAN KURULUŞA TÜRK CUMHURİYETİ’NİN TESCİLLİ TAPUSU: ”LOZAN” Admin
Bu içerik 701 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Osmanlı İmparatorluğu küçüle küçüle Osmanlı Devleti’ne dönüşmüştü. Emperyalist devletlerin hem kendi içlerindeki mücadeleleri hem de Osmanlıyı paylaşma amaçları birbirlerine düşürmüştü. Bu ortamda I. Dünya Savaşı (paylaşım savaşı) patlak verdi. Osmanlı borç içerisindeydi ve kimseden borç alamıyordu. Osmanlı Sarayı içerisndeki güçler Almanya’dan yana tavır alıyorlardı. Almanya, Osmanlıya borç karşılığında savaşa girmek koşulu getirdi ve Osmanlı bu oyuna boyun eğdi. Almanya vaad ettiği borcun çok az bir miktarını rüşvet bazında ödedi. Osmanlı böylece kendisini I. Dünya Savaşı’nın içerisinde buldu.

I.Dünya Savaşı Osmanlı’yı yıkıma ve dolaysıyla “Sevr Antlaşması”yla karşı karşıya bıraktı. Padişah Vahdettin hâlâ tahtını boyun eğerek korumak sevdasındaydı. Emperyalistler tarafından yutulan Anadolu topraklarında Samsun’dan bir güneş gibi Mustafa Kemal doğdu. Emperyalistlere karşı başlattığı “Kurtuluş Savaşı’nı zaferle noktaladı. Vatana ihanet eden padişahlık makamını lağvetti. Padişah Vahdettin İngiliz zırhlısıyla ülkeden kaçtı.

Kurtuluş zaferinden sonra iş kuruluşa geliyordu ama öncelikle savaş sonrası birtakım antlaşmaların yapılması, milli sınırlar ve güvenliği konusu güvence altına alınmalıydı. Bu bağlamda emperyalistlerle 20 Kasım 1922 yılında antlaşma masasına oturulmuş, kesintiler yaşanmış, emperyalistlerin isteklerine karşı çetin mücadele verilmiş ve sonuçta 24 Temmuz 1923 günü “Lozan Barış Antlaşması” imzalanmıştır.

Lozan Barış Antlaşmasından sonra Mustafa Kemal, sıranın devlet yönetim biçimine geldiğini biliyordu. Bu yönde kendini daha önceden hazırlamıştı. O günlerdeki gelişen olayları ve durumları da göz önüne alarak 29 Ekim 1923 günü Büyük Millet Meclisi’ne yeni kurulacak devletin yönetim biçimin “Cumhuriyet” olacağı yönünde önerge verildi. Mecliste yapılan tartışmalar sonrasında aynı gün “Cumhuriyet” ilan edilerek 21 pare top atışıyla tüm dünyaya duyruldu.

Böylece Osmanlı Devleti’nin külleri üzerinde genç “Türkiye Cumhuriyeti” kuruluyordu. Dünya devletleri birbiri ardına yeni kurulan “Türk Devleti”ni tanıyorlardı. Bu bağlamda “Lozan Barış Antlaşması” yeni kurulan Türk Devleti’nin tescilli tapusu oluyordu.

Bugün “Lozan”ı hezimet olarak gören hastalıklı kafalar vardır. O günün içinde bulunduğumuz durumu çok iyi analiz etmeden “Lozan’ı anlamak” olanaklı değildir. Lozan Heyeti’nin Başkanı olan İsmet Paşa içeride yapılan eleştirilere, “Milli devletin hudutları azami imkânda kurtarılmıştır. Azami imkânda, çünkü bir memleketin hudutları fiilen kurulmadıkça, yalnız müzakere ile temin olunamaz” demiştir.

O gün dünya Mustafa Kemal’i daha iyi tanımıştır. İngiltere Başkanı Lloyd George; “İnsanlık tarihi birkaç asırda ancak bir dâhi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğe bakınız ki beklenilen o dâhi, bugün Türkiye’de doğmuştur, elden ne gelebilirdi?” demek durumunda kalmıştır.

Lozan Barı Antlaşması’nın 97’nci yıldönümü Türk Ulusu’na kutlu olsun!..

Türkiye Türkiye Cumhuriyeti Lozan Barış Antlaşması 24 Temmuz 1923 İsmet İnönü 97'nci yıl Tapu Senedi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ